Washington 21. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Seth Wenig, File)

Organizácia Spojených národov má “ohromný potenciál” pod vedením svojho súčasného generálneho tajomníka Antónia Guterresa, vyhlásil prezident USA Donald Trump v piatok po svojom prvom oficiálnom stretnutí s Guterresom v Bielom dome
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

Trump, ktorý opakovane kritizoval OSN ako neefektívnu a byrokraciou zaťaženú inštitúciu, tentoraz povedal, že potenciál svetovej organizácie “nebol počas uplynulých rokov využívaný ani zďaleka natoľko, ako mal byť”.
Práve OSN má tak ako nikto iný “silu spájať ľudí”, zdôraznil Trump po boku Guterresa, portugalského diplomata, ktorý sa ujal vedenia organizácie 1. januára tohto roka.
Šéf Bieleho domu dodal, že s Guterresom sa “stali priateľmi”, a vyjadril presvedčenie, že “s OSN sa stanú veci, aké sme ešte nevideli”, citovali ho agentúry DPA a AP.
Trump v piatkových vyjadreniach nadviazal aj na svoj septembrový prvý prejav na Valnom zhromaždení OSN vo funkcii prezidenta. Svetovým lídrom vtedy povedal, že ich úlohou je klásť záujmy svojich krajín na prvé miesto – práve tak, ako to robí on v prípade Spojených štátov.
Trump povedal, že financie, ktoré poskytujú USA svetovej organizácii a ktoré tvoria asi 22 percent jej všeobecného rozpočtu, môžu byť vynakladané užitočne, ak OSN bude spĺňať svoje ciele. Vyzdvihol tiež Guterresa s tým, že OSN potrebuje talent a terajší generálny tajomník “má talent”.
Guterres uviedol, že svet potrebuje silnú, zreformovanú a zmodernizovanú Organizáciu Spojených národov, ako aj “silné Spojené štáty angažujúce sa na základe svojich tradičných hodnôt – slobody, demokracie a ľudských práv”.