Washington 21. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 

Rastúce ceny ropy znepokojujú pred blížiacimi sa jesennými voľbami amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na svojom Twitteri napísal, že OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) musí okamžite znížiť ceny ropy. Ďalej naznačil, že v opačnom prípade Spojené štáty prestanú poskytovať bezpečnostné záruky producentom z Blízkeho východu.

Na snímke americký prezident Donald Trump

„Bránime krajiny Blízkeho východu. Bez nás by neboli v bezpečí, a aj tak tlačia ceny ropy stále hore,” napísal Trump. „To si zapamätáme. Monopol OPEC musí ceny okamžite znížiť,” dodal.

Nie je to poprvýkrát, čo americký prezident kritizuje politiku OPEC. Na začiatku júla Trump na Twitteri vyhlásil, že Spojené štáty bránia niektorých z členov OPEC za málo peňazí a vyzval kartel, aby ceny ropy znížil.
Posledný tweet prišiel niekoľko dní pred zasadaním skupiny OPEC v Alžíre. OPEC má cez víkend prebrať stav svetového ropného trhu a ťažobné limity. Podľa agentúry Reuters však tento samit rozhodnutie o zvýšení ťažby neprinesie. Medzitým ceny ropy Brent dosiahli 79,40 dolárov za barel a ceny WTI 71,12 dolárov za barel.
Rastúce ceny ropy môžu mať dopad i na americké voľby, ktoré sú naplánované na 6. novembra. Republikáni sa v nich budú snažiť obhájiť svoju väčšinu v Snemovni reprezentantov, Senátu a medzi gubernátormi v amerických štátoch.
 

Príspevok Trump: OPEC musí okamžite znížiť ceny zobrazený najskôr Hlavné správy.