Washington 10. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump varoval dnes Severnú Kóreu, že ak niečo spraví Spojeným štátom, mala by byť “veľmi, veľmi nervózna”. Šéf Bieleho domu uviedol, že režim severokórejského vodcu Kim Čong-una bude mať problémy, “aké dosiaľ malo iba málo krajín”, informuje webový portál BBC
Na snímke americký prezident Donald Trump

Trumpove vyjadrenia prišli po tom, ako Pchjongjang ohlásil, že má plán vypáliť štyri strely smerom k ostrovu Guam, nezačlenenému územiu USA. Trump to vyhlásil zo svojho súkromného klubu v Bedminsteri v štáte New Jersey, kde trávi 17-dňovú pracovnú dovolenku. Zároveň však podotkol, že Washington bude vždy uprednostňovať rokovania.
Napätie medzi oboma krajinami v uplynulých týždňoch eskalovalo pre dve úspešné júlové skúšky severokórejských medzikontinentálnych balistických striel (ICBM). Bezpečnostná rada OSN prikročila v tejto súvislosti k uvaleniu nových ekonomických sankcií voči KĽDR, ktoré majú obmedziť jej príjmy z exportu až o jednu tretinu.
Trump ďalej zdôraznil, že jeho skoršie varovania zrejme neboli “dosť dôrazné”. KĽDR vyhlásila, že prípadný útok na Guam bude odplatou za sankčné opatrenia. Podľa ozbrojených síl KĽDR by plány na raketový útok mohli byť dokončené do polovice augusta a následne sa bude čakať, či vodca Kim Čong-un vydá rozkaz na ich realizáciu.
Severokórejská armáda vyhlásila, že “dôkladne skúma” svoje operačné plány preventívneho útoku na Guam. K útoku môže dôjsť podľa nej kedykoľvek, ak to nariadi vodca KĽDR Kim Čong-un.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.