Washington 18. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump odvolal dnes z funkcie hlavného stratéga Bieleho domu Stephena Bannona. Informovala o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na dva zdroje z prostredia Bieleho domu.
Jeden zo zdrojov pre CNN uviedol, že Bannon dostal možnosť odstúpiť, ale nakoniec bol odvolaný.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová potvrdila Bannonov odchod, ale nepovedala, či bol odvolaný alebo odstúpil. “Sme vďační za jeho prácu prajeme mu to najlepšie,” napísala Sandersová vo vyhlásení.
Prezident v posledných dňoch Baona v súkromí ostro kritizoval. Naposledy vo štvrtok po tom, čo Bannon poskytol rozhovor pre časopis American Prospect, v ktorom Trumpovi protirečil v otázke Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) a tvrdil, že by vedel vykonať personálne zmeny na ministerstve zahraničných vecí.
Bannonovo odvolanie prišlo sedem mesiacov po tom, čo sa Trump ujal úradu amerického prezidenta a tri týždne po tom, čo sa funkcie ujal nový šéf prezidentskej kancelárie, generál vo výslužbe John Kelly. Až do dnešného dňa bol pokladaný za jedného z najvplyvnejších ľudí Trumpovej administratívy.
Bannon bol dlhodobo obviňovaný z xenofóbnych a rasistických postojov, v minulosti šéfoval ultrapravicovému webu Breitbart. V apríli ho Trump odvolal z Rady pre národnú bezpečnosť (NSC).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.