New York 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Novozvolený americký prezident Donald Trump odsúdil “desivý teroristický útok” kamiónom na vianočný trh v Berlíne, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 48 zranených

Na snímke americký republikánsky prezidentský kandidát Donald TrumpNa snímke americký republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump

Trump pripísal zodpovednosť za útok extrémistom z takzvaného Islamského štátu (IS) a iných islamistických zoskupení, ktorí podľa neho “neustále masakrujú kresťanov…, čo je súčasťou ich globálneho džihádu”.

Radikálny islamista podľa Trumpových slov bol aj páchateľom pondelkového útoku na ruského veľvyslanca v Ankare. Diplomat Andrej Karlov pri ňom utrpel strelné zranenia, ktorým následne podľahol.

Donald Trump vyjadril presvedčenie, že tento čin je v rozpore so všetkými zásadami civilizovaného sveta a musí byť odsúdený celým medzinárodným spoločenstvom.

Útoky v Ankare a Berlíne podľa Trumpa dokazujú, že sa situácia ohľadne terorizmu zhoršuje. “Civilizovaný svet musí zmeniť svoje myslenie,” napísal novozvolený prezident USA na Twitteri.