Washington 14. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump odsúdil dnes počas brífingu v Bielom dome rasizmus a skupiny šíriace nenávisť. Rasizmus označil za “zlo” a ľudí, ktorí páchajú násilie v jeho mene – vrátane skupín ako Ku-klux-klan, neonacistov, či belošských rasistov – nazval zločincami, uviedla agentúra DPA.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Trump tak reagoval na paľbu kritiky, pod ktorú sa dostal pre svoju prvotnú reakciu na sobotňajšie násilie počas pochodu belošských nacionalistov v americkom štáte Virgínia.
Americký prezident síce udalosti vo Virgínii bezprostredne odsúdil, no uviedol, že za násilie môže “mnoho strán”. Výslovne tak nespomenul iniciátorov samotného pochodu, rasistov a ďalšie skupiny šíriace nenávisť.
“Rasizmus je zlo. A tí, čo v jeho menej páchajú násilie vrátane Ku-klux-klan, neonacistov, či belošských rasistov a ďalších skupín šíriacich nenávisť, sú kriminálnici a zločinci a protivia sa všetkému, čo je nám ako Američanom drahé,” povedal Trump.
K násiliu došlo počas sobotňajšieho pochodu belošských nacionalistov v meste Charlottesville. Pravdepodobný rasista tam vrazil autom do skupiny protidemonštrantov, pričom zabil 32-ročnú ženu a ďalších 19 osôb zranil. Trump uviedol, že ministerstvo spravodlivosti už začalo s vyšetrovaním tohto incidentu a prisľúbil, že voči všetkým, ktorí sa na útoku podieľali, bude vyvodená zodpovednosť.
Americký prezident sa dnes na jeden deň vrátil do Washingtonu zo svojej pracovnej dovolenky, ktorú trávi v golfovom rezorte v štáte New Jersey. Ešte pred samotným brífingom sa stretol s ministrom spravodlivosti Jeffom Sessionsom a tiež riaditeľom amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopherom Wrayom, s ktorými prebral podrobnosti týkajúce sa vyšetrovania.