Washington 9. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)
 
Na pozadí prebiehajúcich protestov vo Francúzsku sa americký prezident Donald Trump v sobotu na svojom Twitteri obul do svojho francúzskeho náprotivku Emmanuela Macrona. Spochybnil jeho myšlienku európskej armády a vyzval, aby členovia NATO férovo platili svoj stanovený podiel do rozpočtu aliancie.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump

Francúzsky prezident nedávno vyslovil myšlienku, že je nutné vytvoriť európsku armádu, pomocou ktorej sa krajiny EÚ budú môcť samostatne brániť vzniknutým hrozbám. V sobotu sa Trump proti tejto myšlienke ostro ohradil.
“Myšlienka európskej armády nedopadla dobre v 1. a 2. svetovej vojne. Boli tu ale pre vás USA a vždy budú. Žiadame po vás len,, aby ste platili svoj spravodlivý podiel do NATO,” napísal na Twitter.
Americký prezident už niekoľkokrát na Macrona zaútočil. V polovici novembra sa Trump vysmial počínaniu Francúzska počas 1. a 2. svetovej vojny, keď povedal, že Parížania sa začali učiť nemecky, kým sa Američania objavili v Európe.
Ďalej Trump, ktorý vystúpil z parížskej dohody o klíme, nepriamo obvinil Macrona, že jeho klimatické záväzky môžu za masívne protivládne protesty.
“Som rád, že môj priateľ Emmanuel Macrona a demonštranti v Paríži súhlasili so záverom, ku ktorému som dospel pred dvoma rokmi,” napísal začiatkom decembra Trump na svoj Twitter. “Parížska dohoda je zlá, pretože zvyšuje ceny energií zodpovedným krajinám, zatiaľ čo najväčším znečisťovateľom dáva voľné ruky, “dodal.
Proti Emmanuelovi Macronovi demonštrujú tisíce ľudí. Tí sú nespokojní s rastom cien pohonných hmôt, ku ktorému došlo po uvalení uhlíkovej dane. Francúzska vláda musela nakoniec požiadavkám demonštrantom ustúpiť.
 
 

 
Príspevok Trump odkázal Macronovi: “Európska armáda neuspela v oboch svetových vojnách” zobrazený najskôr Hlavné správy.