Washington 18. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)
 
Americký prezident Donald Trump v utorok obvinil veľké internetové spoločnosti Facebook, Google a Twitter, že preferujú opozičných demokratov, informovala agentúra AFP

Na snímke Donald Trump

Obvinenie prišlo deň po tom, ako správa vypracovaná pre americký Senát odhalila, že pracovníci ruskej spoločnosti využívali sociálne siete s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v roku 2016 v prospech Trumpa.
“Facebook, Twitter, Google sú tak zaujaté v prospech demokratov, že je to až komické,” napísal Trump na Twitteri. Twitter podľa jeho slov ľuďom sťažil možnosť odoberať novinky z prezidentovho oficiálneho konta @realDonaldTrump.
Analýza vypracovaná pre výbor amerického Senátu pre tajné služby (SSCI) uverejnená v pondelok opísala kampaň organizovanú petrohradskou spoločnosťou na prieskum internetu (IRA), ktorá mala poškodzovať demokratickú prezidentskú kandidátku Hillary Clintonovú. Kampaň mala šíriť pravicové konšpiračné teórie a znižovať demokratom podporu u tradičných liberálnych skupín voličov, ako sú napríklad Afroameričania.
Časť užívateľských kont spoločnosti IRA na Facebooku, Instagrame, YouTube a Twitteri sa podľa správy snažila vyprovokovať bielych Američanov naklonených republikánom, aby išli voliť.
Tím osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera preverujúci podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016 vzniesol obvinenia voči viacerým pracovníkom IRA, informoval na svojom webovom portáli denník The New York Times.
Podľa informácií The New York Times spoločnosť IRA vytvára falošné kontá s cieľom podporiť prezidenta Donalda Trumpa.
Softvérová spoločnosť SparkToro v októbri uverejnila na svojej webovej stránke analýzu, podľa ktorej falošné užívateľské účty tvoria 61 percent z vyše 55 miliónov účtov odberajúcich novinky od prezidenta.
Trump pravidelne kritizuje sociálne médiá a v októbri obvinil Twitter, že potláča nárast počtu jeho fanúšikov tým, že užívateľom sťažuje možnosť stať sa odberateľmi noviniek z prezidentovho konta.
 
Príspevok Trump obvinil Facebook, Twitter a Google z preferovania demokratov zobrazený najskôr Hlavné správy.