Trump sa takto vyjadril po skončení uvítacieho koncertu pri Lincolnovom pamätníku vo Washingtone – deň pred svojou inauguráciou. Na podujatie zavítal so svojou rodinou a pred svojimi stúpencami vyhlásil:

Donald Trump

„Nikdy tu nebolo takéto hnutie. Je to niečo veľmi zvláštne. Mal som s tým niečo do činenia, ale vy ste s tým mali do činenia oveľa viac.“ Inauguračné akcie vyvrcholia dnes napoludnie miestneho času prezidentskou prísahou, ktorú nový prezident Trump a viceprezident Pence zložia pred washingtonským Kapitolom. Trump následne vystúpi so svojím prvým prejavom v úrade amerického prezidenta.

Končí sa prechodné obdobie, stálo milióny dolárov

Vo Washingtone bude dnes inaugurovaný za prezidenta Spojených štátov Donald Trump. Končí sa tak odovzdávanie moci z rúk Baracka Obamu do rúk jeho nástupcu. Američania to nazývajú prechodným obdobím a trvá vždy od novembrových volieb do januárovej inaugurácie. Odovzdávanie moci býva pre svoju komplexnosť prirovnávané k obrovskému zlúčeniu dvoch firiem. Táto fúzia stojí milióny dolárov.

Kongres Spojených štátov vyčlenil tentoraz na odovzdávanie moci 9,5 milióna dolárov: sedem miliónov pre nastávajúceho prezidenta a jeho tím a 2,5 milióna pre odchádzajúceho prezidenta. Časť nákladov si platia aj sami prezidenti z financií od darcov. Koľko oba tímy minuli, bude známe až týždne po inaugurácii. Donald Trump by mohol v porovnaní s predošlými prezidentmi ušetriť. Počas preberania moci totiž nepotreboval od vlády žiadne priestory, keďže pracoval vo svojom luxusnom mrakodrape Trump Tower v New Yorku. 

Tím Baracka Obamu minul podľa denníka Washington Post na preberanie moci 5,2 milióna dolárov z vládnych peňazí a štyri milióny z darov. George W. Bush mal od štátu päť miliónov a od darcov štyri milióny dolárov.

Trump a Pence navštívili Arlingtonský národný cintorín

Novozvolený prezident USA Donald Trump a viceprezident Mike Pence položili dnes veniec k Hrobke neznámych na Arlingtonskom národnom cintoríne v štáte Virgínia. Trump a Pence, obaja oblečení v čiernych kabátoch, navštívili vojenský cintorín deň pred uvedením do úradu. Prítomní boli aj členovia Trumpovej rodiny. Hrobka neznámych je pamätník venovaný vojakom, ktorých pozostatky neboli nikdy identifikované.

Donald Trump a Mike

Arlingtonský cintorín bol založený počas americkej občianskej vojny v 19. storočí. Na 240 hektároch je pochovaných vyše 400.000 ľudí a vyše 5000 urien s popolom zo všetkých vojen, ktoré USA od tej doby viedli. Pochovaní sú tam aj bývalý prezident USA John F. Kennedy, jeho manželka Jacqueline a dve z ich detí. Nachádza sa tam aj pomník padlým z japonského ostrova Iwódžima.

Inauguračné akcie vyvrcholia v piatok napoludnie miestneho času prezidentskou prísahou, ktorú nový prezident Trump a viceprezident Pence zložia pred washingtonským Kapitolom. Trump následne vystúpi so svojím prvým prejavom v úrade amerického prezidenta.