Washington/Pchanmundžom 27. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Korea Summit Press Pool via AP)
 
Po “besnom roku” odpalov rakiet a jadrových skúšok teraz prebieha historické stretnutie medzi Južnou a Severnou Kóreou, uviedol na Twitteri americký prezident Donald Trump na margo piatkového medzikórejského summitu.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (vpravo)

“Dejú sa dobré veci, ale iba čas ukáže!” dodal šéf Bieleho domu. “Kórejská vojna sa skončí! Spojené štáty a všetci skvelí Američania by mali byť veľmi hrdí na to, čo sa teraz deje v Kórei!” pokračoval Trump vo svojich tvítoch.
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok ochotu ukončiť jadrový program svojej krajiny, vyplýva to zo spoločného vyhlásenia po stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.
Lídri sa na summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom dohodli na zastavení všetkých “nepriateľských akcií” medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu.
Vyjadrili ochotu na trilaterálne rozhovory za účasti Spojených štátov alebo na štvorstranný dialóg za účasti Číny s cieľom deklarovať koniec bojov a nahradiť dohodu o prímerí mierovou zmluvou ešte tento rok, píše sa v spoločnom vyhlásení.
 
Príspevok Trump o medzikórejskom summite: Dejú sa dobré veci, ale iba čas ukáže zobrazený najskôr Hlavné správy.