Washington 10. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Carolyn Kaster)

Americký prezident Donald Trump privítal v stredu v Bielom dome nórsku premiérku Ernu Solbergovú. Išlo o prvého zahraničného lídra, ktorý navštívil Trumpa v novom roku, uvádza agentúra AP.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Trump na stretnutí so Solbergovou v Oválnej pracovni uviedol, že Nórsko je významným nákupcom amerického vojenského vybavenia vrátane stíhačiek F-35. “Nórsko je skvelým zákazníkom, spojencom a priateľom,” poznamenal.
Solbergová vyhlásila, že jej krajina “oceňuje dobrú spoluprácu s USA”, ktoré označila za najbližšieho spojenca v rámci NATO. Spomenula tiež nórske investície v USA, ktoré podľa nej podporili 470.000 pracovných miest.
Program ich rozhovorov mal podľa očakávania zahŕňať bilaterálne vzťahy medzi Oslom a Washingtonom, riešenie otázok regionálnej a globálnej bezpečnosti, ako aj ekonomickej prosperity. Trump a Solbergová mali na programe tiež rokovania o obchodných záležitostiach, obrane a bezpečnostných cieľoch v rámci NATO a vojenskej koalície proti Islamskému štátu.
Solbergová predtým vyhlásila, že do svojej rokovacej agendy zaradí aj klimatickú problematiku a “otvorený svetový obchod”. Obaja politici mali súkromné stretnutia a absolvovali spoločnú tlačovú konferenciu.
Nórsko sa chce stať medzinárodným lídrom v úsilí o zníženie otepľovania planéty emisiami. Zatiaľ čo táto škandinávska krajina zostáva významným vývozcom ropy a zemného plynu, nórska vláda bola medzi prvými, ktoré podpísali prelomovú parížsku klimatickú dohodu o znížení emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 40 percent.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.