Trump nominoval na post ministra zdravotníctva exmanažéra farmaceutickej firmy

Washington 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Andrew Harnik)

Americký prezident Donald Trump nominoval v pondelok bývalého riadiaceho pracovníka farmaceutickej firmy Alexa Azara na post ministra zdravotníctva a ľudských zdrojov. Azara musí potvrdiť Senát, potom môže začať vykonávať funkciu, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Na snímke prezident USA Donald Trump

“S radosťou oznamujem, že som nominoval Alexa Azara na úrad ministra zdravotníctva a ľudských zdrojov. Bude hviezdou lepšej zdravotnej starostlivosti a nižších cien liekov!” oznámil Trump na Twitteri.
Azar (50) bol do januára prezidentom Lilly USA, americkej pobočky farmaceutického gigantu Eli Lilly and Company. Potom založil poradenskú firmu v oblasti farmácie a zdravotného poistenia.
Za bývalého prezidenta USA Georgea W. Busha pracoval aj ako štátny tajomník a právny zástupca ministerstva zdravotníctva.
Ministerstvo má kľúčovú úlohu pri tvorbe pravidiel pre zdravotnú starostlivosť a pri dohľade nad reformami zavedenými za exprezidenta Baracka Obamu. Takisto schvaľuje lieky pre americký farmaceutický trh a dohliada na vládne programy zdravotnej starostlivosti.
Azar bol kritikom Obamovej zdravotnej reformy, všeobecne známej pod názvom Obamacare, a môže byť obviňovaný z konfliktu záujmov vzhľadom na svoje prepojenie na farmaceutický priemysel.
Azar nahradí v úrade Toma Pricea, ktorý viedol ministerstvo do septembra, ale musel odstúpiť pre škandál s využívaním drahých súkromných charterových letov na pracovné a vládne účely.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)