Washington 31. januára 2018 (TASR//HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Nezamestnanosť v Spojených štátoch za uplynulý rok dosiahla najnižšiu úroveň za posledných 45 rokov, pričom nezamestnanosť medzi hispánskou a černošskou populáciou zaznamenala vôbec najnižšie čísla v histórii. V správe o stave únie pred Kongresom to v utorok večer miestneho času uviedol to americký prezident Donald Trump.
Na snímke americký prezident Donald Trump

Nová americká administratíva, ktorá nastúpila vlani 20. januára, podľa Trumpa pomohla vytvoriť 2,4 milióna nových pracovných miest, z toho 200.000 v priemyselnej výrobe.
“Po dlhých rokoch stagnácie sme konečne svedkami rastúcich miezd,” uviedol Trump.
Akciové trhy v USA počas uplynulého roka “prekonávali jeden rekord za druhým a ich hodnota narástla o 8 biliónov dolárov”, vyzdvihol Trump.
Pripomenul taktiež výrazné zníženie daní pre malé podniky, ktoré v dôsledku opatrení z konca minulého roka “teraz môžu odvádzať 20 percent svojich príjmov z podnikania”.
“Bežná štvorčlenná rodina s príjmom 75.000 dolárov ročne bude mať o 2000 dolárov nižšie dane. Ich daňové výdavky tak klesnú o polovicu,” zdôraznil prezident.
USA podľa Trumpa konečne zvrátili desaťročia trvajúci trend nespravodlivých obchodných dohôd, ktoré umožnili firmám opúšťať USA a spôsobili tak odliv pracovných miest a bohatstva z krajiny.
“Éra hospodárskej kapitulácie je preč,” vyhlásil Trump.
“Mnohé automobilky teraz budujú závody a rozširujú výrobu v Spojených štátoch. Toto sme nevideli už desaťročia,” tvrdil v prejave pred Kongresom Trump.
Podľa agentúry AP však automobilky rozširovali výrobu v USA aj pred Trumpovým nástupom do funkcie. Toyota otvorila fabriku v Mississippi už v roku 2011, pričom Hyundai má závod v Alabame už od roku 2005. Tesla už v roku 2010 modernizovala závod na výrobu elektromobilov.
Trump taktiež vyhlásil, že “Chrysler presúva veľkú fabriku z Mexika do Michiganu”. Podľa AP však automobilka do Michiganu premiestňuje iba výrobu nákladných automobilov, pričom závod v Mexiku bude vyrábať iné druhy vozidiel pre svetové trhy.