Washington 24. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)

Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že Spojené štáty by nemali ochraňovať zahraničné ropné tankery v strategickom Hormuzskom prielive bez finančnej kompenzácie. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke Donald Trumpk)

Napätie medzi Spojenými štátmi a Iránom eskaluje už celé týždne. Vystupňovala ho séria útokov na ropné tankery v Hormuzskom prielive, z ktorých USA obvinili Irán, a následne aj minulotýždňové zostrelenie amerického bezpilotného prieskumného lietadla Teheránom. Incidenty vyvolali obavy z otvorenej vojenskej konfrontácie.

Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu dronu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že lietadlo sa pohybovalo v jeho vzdušnom priestore. Teherán tiež popiera spáchanie útokov na tankery.

Trump v pondelok na Twitteri uviedol, že väčšina ropy, ktorú dovážajú Čína a Japonsko a mnohé ďalšie krajiny, pochádza práve z tohto “zálivu”. Dodal, že “všetky tieto krajiny by mali chrániť svoje vlastné lode”, čo bolo v tejto oblasti vždy ťažké.

Spojené štáty tam podľa jeho slov “ani nepotrebujú byť”, keďže majú beztak obrovské zásoby ropy. Trump na Twitteri v tejto súvislosti dodal, že USA žiadajú od Iránu len: “Nijaké jadrové zbrane a nijaké ďalšie financovanie terorizmu!”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj