Irak/Nemecko 27. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/Andrew Harnik))
 
Americký prezident Donald Trump na Twitteri publikoval príspevok z návštevy Iraku, vďaka ktorému bola odhalená prítomnosť elitného amerického komanda Seals v tejto krajine. Informuje o tom magazín National Interest

Donald Trump sa stretol s americkými vojakmi nielen v Iraku ale aj v Nemecku – Na snímke napravo uprostred americký prezident Donald Trump sa v noci na štvrtok 27. decembra 2018 pri návrate z vopred neohlásenej návštevy Iraku zastavil v Nemecku. Lietadlo Air Force One pristálo krátko pred druhou hodinou ráno na základni amerického letectva v Ramsteine, kde sa Trump krátko stretol s americkými vojakmi

Niekoľko dní po tom, čo prezident Trump vyhlásil, že budú stiahnuté vojská zo Sýrie, sa rozhodol navštíviť Irak – amerických vojakov, ktorí sa tam nachádzajú.
Video zo svojej návštevy publikoval po tom, čo jeho lietadlo opustilo iracký vzdušný priestor na ceste z Iraku.
Na videu je vidieť, ako manželka amerického prezidenta Melania pózuje s americkými vojakmi, ktorí sú príslušníkmi elitného komanda Seal Team Five. Tí vedľa nej stoja v bojovej výbave s okuliarmi na nočné videnie.
National Interest poukazuje na to, že Trump ako prezident má právomoc publikovať informácie o mieste, kde sa americké špeciálne jednotky nachádzajú, protokol však vyžaduje, aby tieto informácie neunikali alebo neboli inak zverejňované.
 

 
“Umiestnenie jednotiek špeciálnych operácií vrátane Seals, je tajná informácia,” cituje magazín tlačového hovorcu amerického ministerstva obrany.
Zmyslom utajenia je ochrana týchto vojakov pôsobiacich v prednej bojovej línii. Ak zverejňujú zábery jednotiek, zvyčajne sa rozmazávajú na videu či fotografiách tváre ich príslušníkov .
National Interest dodáva, že to nie je prvé porušenie bezpečnostného protokolu zo strany amerického prezidenta.
Trump sa v noci na štvrtok pri návrate z vopred neohlásenej návštevy Iraku zastavil aj v Nemecku. Lietadlo Air Force One pristálo krátko pred druhou hodinou ráno na základni amerického letectva v Ramsteine, kde si doplní palivo a Trump sa krátko stretol s americkými vojakmi (viac v článku).
 
Príspevok Trump na Twitteri odhalil tváre členov amerického elitného komanda zobrazený najskôr Hlavné správy.