Washington 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Novozvolený prezident USA Donald Trump skritizoval rozhodnutie Obamovej administratívy umožniť Bezpečnostnej rade OSN, aby odsúdila osídľovanie Predjordánska Izraelom.

Na snímke Donald TrumpNa snímke Donald Trump

Bezpečnostná rada OSN schválila dnes rezolúciu, ktorá požaduje od Izraela zastavenie osídľovania okupovaného Predjordánska. Spojené štáty sa tentoraz hlasovania zdržali. Predtým takmer vždy použili na podporu Izraela právo veta.

Trump sa asi hodinu po hlasovaní na sociálnej sieti Twitter vyjadril, že “čo sa týka OSN, veci sa po 20. januári zmenia”. Dvadsiaty január je dňom, kedy bude Trump inaugurovaný do funkcie prezidenta.

Návrh rezolúcie predložil v stredu Egypt. Pred plánovaným štvrtkovým hlasovaním v BR OSN však návrh stiahol; podľa spravodajskej stanice BBC po tom, čo Izrael požiadal o intervenciu novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Rezolúciu však následne opäť predložili Malajzia, Nový Zéland, Senegal a Venezuela.

Trump sa vyslovil za vetovanie tejto rezolúcie. Američania totiž podľa neho zastávajú názor, že “mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi prinesie len priame vyjednávanie medzi týmito stranami, a nie kladenie podmienok zo strany OSN”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.