Washington 7. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)

Americký prezident Donald Trump v utorok kritizoval na Twitteri Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) za zlyhanie počas pandémie choroby COVID-19. Súčasne obvinil WHO z toho, že má príliš blízko k Číne. Informovala o tom v utorok agentúra DPA

Na snímke Donald Trump)

Vo svojom tvíte Trump tiež vyjadril údiv nad tým, že organizácia „je z veľkej časti financovaná Spojenými štátmi a napriek tomu sa z nejakého dôvodu veľmi zameriava na Čínu“.

Avizoval, že sa bude touto záležitosťou „bližšie zaoberať“. Dodal, že „našťastie odmietol ich (WHO) počiatočnú radu, aby sme nechali naše hranice s Čínou otvorené“. Následne Trump kladie otázku, prečo WHO dala Spojeným štátom „také zlé odporúčanie“.

Trump pritom začiatkom tohto roka Čínu opakovane chválil, ako zvláda epidémiu, ktorej ohniskom je mesto Wu-chan. Neskôr však začal nielen s kritikou Číny, ale aj WHO. Táto kritika však prišla v čase, keď aj samotný Trump začal čeliť výhradám za neskorú reakciu na počiatočné príznaky pandémie na území USA. Vtedy ešte šéf Bieleho domu tvrdil, že riziko jej vypuknutia v USA je nízke.

Momentálne sú Spojené štáty krajinou s najvyšším počtom oficiálne nahlásených prípadov COVID-19. Počet úmrtí spôsobených touto chorobou sa už niekoľko dní zvyšuje o viac ako 1000 denne, čím sa USA postupne približujú k tragickým bilanciám Talianska a Španielska.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj