Tel Aviv 17. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu mali spolu približne 20 minút trvajúci telefonický rozhovor, ktorého témou bola budúcotýždňová Trumpova návšteva Izraela. Informovala o tom agentúra DPA
Trump hovoril s Netanjahuom o návšteve Izraela

Obaja lídri sa rozprávali v čase, keď sa v médiách objavili správy, že tajné informácie, ktoré minulý týždeň americký prezident odovzdal ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi a veľvyslancovi v USA Sergejovi Kisľakovi, pôvodne získal Izrael.
Nemenovaní zamestnanci úradu izraelského premiéra však uviedli, že Netanjahu s Trumpom hovorili výlučne o ceste šéfa Bieleho domu do Izraela, ktorá sa by sa mala uskutočniť 22. mája.
Biely dom sa k telefonickému rozhovoru oboch štátnikov nevyjadril.
Trump údajne minulý týždeň v stredu na schôdzke s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kisľakom hovoril o teroristickej hrozbe IS vzťahujúcej sa na použitie laptopov na palubách lietadiel.
Anonymný zdroj informoval denník Washington Post, že údaje, ktoré Trump ďalej posunul svojim ruským hosťom v Oválnej pracovni, poskytol nemenovaný partner USA na základe dohody o výmene tajných informácií.
Podľa denníka New York Times tieto tajné informácie poskytol Spojeným štátom práve Izrael. Objavili sa však aj správy, že ich prezradením Rusku by mohlo dôjsť k ohrozeniu ich izraelského zdroja, čo izraelskí predstavitelia odmietli komentovať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.