Washington 15. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)
 
Americký prezident Donald Trump podľa vlastných slov v pondelok hovoril so saudskoarabským kráľom Salmánom, ktorý vraj poprel, že by vedel čokoľvek o tom, čo sa stalo zmiznutému saudskoarabskému novinárovi Džamálovi Chášukdžímu

Na snímke prezident Donald Trump

Trump na Twitteri ďalej uviedol, že Salmán mu povedal, že Saudská Arábia sa v úzkej spolupráci s Tureckom pokúša tento prípad objasniť. Americký prezident svoj príspevok na sociálnej sieti zakončil oznámením, že do Saudskej Arábie – na stretnutie s kráľom – “okamžite vysiela” amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Očakáva sa, že Pompeo pocestuje do Rijádu, odkiaľ neskôr zamieri do Turecka, doplnila tlačová agentúra AP.
Americkí zákonodarcovia i samotný Trump pohrozili v súvislosti so zmiznutím novinára prísnymi trestnými opatreniami voči Saudskoarabom, pričom Nemecko, Francúzsko a Británia spoločne vyzvali na “vierohodné vyšetrovanie” prípadu. Saudská Arábia akýkoľvek podiel na zmiznutí Chášukdžího odmieta.
Chášukdží zmizol ešte 2. októbra po tom, ako vstúpil do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule, aby si tam vyzdvihol potrebné doklady pre sobáš s jeho tureckou snúbenicou.
Chášukdží žil v Spojených štátoch a patril ku kritikom saudskoarabskej vlády, ktorej sa venoval i vo svojich článkoch pre denník Washington Post. Kritizoval napríklad vojnu v Jemene či nedávny diplomatický spor s Kanadou v súvislosti so zatknutím aktivistov za práva žien.
 
Príspevok Trump hovoril s kráľom Salmánom; Pompea okamžite posiela do Saudskej Arábie zobrazený najskôr Hlavné správy.