Washington 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Americký prezident Donald Trump v stredu deklaroval víťazstvo nad extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) v Sýrii. Týmto tvrdením zdôvodnil svoje nečakané rozhodnutie o úplnom stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie, informovala agentúra AP

Na snímke americký prezident Donald Trump

“Zvíťazili sme nad Islamským štátom. Porazili sme ho a uštedrili sme mu ťažkú porážku, vzali sme mu územie. A teraz nastal čas, aby sa naši vojaci vrátili domov,” vyhlásil Donald Trump na krátkom videu, ktoré zverejnil na svojom twitterovom účte.
Nezabudol pritom zdôrazniť, že americké bojové operácie proti IS v Sýrii sa za jeho vlády výrazne zintenzívnili a vyústili v porážku islamistov. “Naši chlapci, naše mladé ženy, naši muži – všetci prídu späť a prídu späť teraz,” vyhlásil prezident. Zároveň vzdal hold všetkým vojakom, ktorí v tomto boji položili svoj život.
Biely dom v stredu oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov pozemných síl, ktorí tam v súčasnosti spôsobia. Táto správa rozhorčila aj viacerých republikánskych kongresmanov.
Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa prezident definitívne rozhodol o úplnom stiahnutí vojakov zo Sýrie v utorok 18. decembra. Od tohto kroku sa ho údajne do poslednej chvíle pokúšali odradiť predstavitelia Pentagónu a americkej armády.
Väčšina z 2000 amerických vojakov nasadených v Sýrii sú inštruktori a poradcovia, ktorí podporujú lokálne, prevažne kurdské jednotky bojujúce proti IS.
Džihádisti z IS v Sýrii ovládajú už len neveľké územia, ale podľa predstaviteľov americkej armády stále predstavujú potenciálnu hrozbu. Existujú obavy, že by sa mohli v chaose sýrskej vojny preskupiť a opäť zaujať stratené pozície.
 
Príspevok Trump deklaroval víťazstvo nad Islamským štátom v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.