Washington 23. marca 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)
 
Americký prezident Donald Trump uviedol, že nastáva čas, aby Spojené štáty “plne uznali“ suverenitu Izraela nad sporným a v súčasnosti okupovaným územím Golanských výšin na hranici so Sýriou, ktoré si židovský štát nárokuje po tzv. Šesťdňovej vojne z roku 1967.

Na snímke Donald Trump

Trump povedal, že Golanské výšiny sú oblasťou “kritického strategického a bezpečnostného významu pre Izraelský štát” a sú podľa neho dôležité pre “regionálnu bezpečnosť”.
Prípadné oficiálne rozhodnutie prezidenta USA v tejto veci by bolo vnímané ako diplomatický úspech a zlom pre izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Tento krok prichádza po tom, čo ministerstvo zahraničných vecí USA vo svojej výročnej správe o ľudských právach za rok 2018, ktorá bola zverejnená minulý týždeň, vypustila slovo “obsadené územie“ (okupované územie) vo vzťahu ku Golanským výšinám. Reagujúc na tweet, Netanjahu poďakoval Trumpovi za “odvážne uznanie” suverenity Izraela nad spomínaným územím Golan.
Netanjahu už viackrát vyzval najvyšších predstaviteľov USA, aby urobili rozhodnutie v tejto veci a očakáva sa, že predstavitelia Izraela sa kvôli tomu v najbližších dňoch stretnú s Trumpom v Bielom dome.
Generálny tajomník Arabskej ligy, Ahmed Aboul Gheit, povedal, že organizácia “silne podporuje“ suverenitu Sýrie aj s okupovanými Golanskými výšinami. Rusko tiež kritizovalo Trumpovu myšlienku a tvrdí, že jej cieľom je zasiať “nepokoj” v arabskom svete.
“Rusko nikdy takéto uznanie nepodporí,“ povedal Oleg Morozov, člen Výboru pre medzinárodné záležitosti ruského senátu, ktorý citovala tlačová agentúra RIA.
Golanské výšiny boli obsadené jednotkami Izraela v roku 1967 a oficiálne anektované roku 1981. Sýria sa na druhej strane snaží znovu získať svoju suverenitu nad jej pôvodným regiónom.
Strategicky dôležité územie je uznávané spoločenstvom OSN ako súčasť Sýrie a viaceré rezolúcie OSN v minulosti vyzvali Izrael, aby sa z oblastí stiahol, podobne ako aj z ďalších okupovaných území vrátane Gazy a Západného brehu.
Trump systematicky podporuje Izrael, pokiaľ ide o veľké regionálne spory a minulý rok vyvolal kontroverziu a rozhorčenie medzi Palestínčanmi, keď presťahoval americké veľvyslanectvo v Izraeli z Tel-Avivu do Jeruzalema a uviedol, že USA oficiálne uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
 
 

 
 
Príspevok Trump chce uznať okupované územie Golanských výšin ako oficiálnu súčasť Izraela zobrazený najskôr Hlavné správy.