Washington 3. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Americký prezident Donald Trump sa v utorok vyjadril, že na ochranu hranice medzi Spojenými štátmi a Mexikom chce využiť armádu, pokým nebude postavený pohraničný múr, ako sľuboval voličom. Podľa agentúry AP hovoril o tejto myšlienke počas obeda s lídrami pobaltských štátov vo Washingtone.

Na snímke americký prezident Donald Trump reční počas stretnutia s lídrami pobaltských krajín

Trump pri tejto príležitosti povedal, že s ministrom obrany USA Jimom Mattisom diskutoval o možnosti nasadenia armády na americko-mexickej hranici, čo by považoval za “veľký krok”. “Chystáme sa riešiť veci vojensky. Pokým nemôžeme mať múr a riadne zabezpečenie, budeme strážiť našu hranicu pomocou armády,” citovala prezidenta AP.
“Vlastne sme to doteraz nerobili, alebo určite nie veľmi často,” dodal Trump. Ten v marci neochotne podpísal zákon o federálnych výdavkoch v nadchádzajúcom období, ktorý oproti jeho predstave vyčleňuje na výstavbu pohraničného múru oveľa menej peňazí. Následne navrhol, aby sa i napriek prísnym pravidlám využil na tento účel rozpočet ministerstva obrany, keďže ide o jednu z priorít v oblasti národnej bezpečnosti.
Trump sa predtým sťažoval, že americké hranice sú príliš priepustné, zatiaľ čo imigračné zákony sú príliš slabé. Ministerstvá vnútornej bezpečnosti a obrany ani Biely dom načrtnutý plán bezprostredne nekomentovali.
Nasadenie zložiek americkej armády na hranici s Mexikom je známe aj z minulosti. V roku 2006 pomáhalo približne 6000 príslušníkov Národnej gardy pohraničnej stráži, ktorá vtedy posilňovala svoje rady. Počas nasledujúceho roka počet nasadených gardistov poklesol približne o polovicu.
 
Trump “veľmi skoro” rozhodne o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie
Donald Trump tiež vyhlásil, že chce stiahnuť amerických vojakov z vojnou postihnutej Sýrie a priviesť ich domov, aby “začali s obnovou našej krajiny”. Trump podľa svojich slov predpokladá, že rozhodnutie urobí “veľmi skoro”.
Trump vysvetlil, že hlavnou úlohou amerických vojakov v Sýrii bolo zvrhnúť a poraziť extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Dodal, že táto úloha je už takmer splnená. Prezident sa posťažoval, že Spojené štáty vynaložili v posledných rokoch na Blízkom východe sedem biliónov dolárov a “neprinieslo to nič okrem smrti a skazy”.
Šéf Bieleho domu už minulý týždeň oznámil, že Spojené štáty čoskoro zo Sýrie odídu. Ďalší predstavitelia jeho administratívy však oponovali, že americkí vojaci by mali v Sýrii zostať v záujme stability regiónu.
 
Príspevok Trump chce nasadiť na hranici s Mexikom armádu, kým nebude postavený múr zobrazený najskôr Hlavné správy.