Washington 23. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Manu Brabo, File)

Prezident USA Donald Trump po štvrtkovom stretnutí s talianskym premiérom Paolom Gentilonim, nenachádza úlohu USA v ďalšom obnovovaní situácie v krajinách po porazení ISIS v nich, aby sa potom mohol sústrediť na domáce problémy

Ilustračné foto

Gentiloni prizval USA k stabilizácii Líbye tým, aby pomohli medzinárodne uznávanej vláde v Tripolise nadviazať kontrolu nad celým územím krajiny: “Potrebujeme stabilnú a zjednotenú Líbyu.”

Americké špeciálne sily sa zúčastnili porážky Islamského štátu v prístavnom meste Syrta, ale riešenie problému migrácie cez Stredomorie do Talianska a ďalších krajín by si vyžadovalo ďalšie budovanie štátu.

“V Líbyi nevidím žiadnu inú úlohu. Vidím úlohu v zbavení sa ISIS. V tomto ohľade sme veľmi efektívni,” vyhlásil Trump pred novinármi a dodal: “Skutočne efektívne zbavujeme svet od ISIS. Vidím to ako hlavnú úlohu a to je to, čo budeme robiť – či už v Iraku, v Líbyi alebo kdekoľvek inde. A táto úloha sa skončí v určitom okamihu a budeme sa môcť vrátiť domov a obnoviť našu krajinu, a to je to, čo chcem robiť,” uzavrel Trump.

Ako podotýka RT, Trumpovo odmietnutie tejto úlohy je v rozpore s jeho nedávnymi krokmi – raketový nálet v Sýrii, zvyšovanie napätia so Severnou Kóreou a povolenie preskúmania jadrovej dohody s Iránom – ale v súlade s jeho sľubom počas prezidentskej kampane v roku 2016.

Líbya sa v roku 2011 dostala do chaosu a anarchie po povstaní v Benghází a zvrhnutí Muammara Kaddáfího, vodcu krajiny od roku 1969. S použitím rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z roku 1973, oprávňujúcej vyhlásiť bezletovú zónu na severe krajiny, začali letecké údery NATO na podporu rebelov. Susedné krajiny Tunisko, Egypt a Mali sa tak museli vyrovnať s nárastom teroristických útokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.