Osaka 29. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

Americký prezident Donald Trump verí, že bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť. Šéf Bieleho domu to povedal v sobotu japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu v rámci summitu G20 v japonskej Osake. Písala o tom agentúra Reuters

Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo), vľavo japonský premiér Šinzó Abe

Trump vo svojom neskoršom vyhlásení pre médiá zdôraznil, že od dohody, ktorá je považovaná za pilier stability v ázijsko-tichomorskom regióne, neplánuje odstúpiť. Dodal však, že ju považuje za nevýhodnú pre Spojené štáty.

“Povedal som mu, aha, ak niekto napadne Japonsko, my po nich pôjdeme a budeme bojovať s plným nasadením,” uviedol Trump, pričom dodal, že “ak niekto napadne USA, oni (Japonsko) pre nás nemusia urobiť to isté, a to je nefér”.

Bilaterálna bezpečnostná dohoda, ktorú Washington a Tokio podpísali po druhej svetovej vojne, zaväzuje Spojené štáty k tomu, aby bránili Japonsko pred vonkajšou agresiou.

Japonsko Spojeným štátom na základe zmluvy recipročne povoľuje rozmiestňovať na svojom území vojenské základne, ktoré sú pre Washington z vojensko-strategického hľadiska dôležitou oporou v ázijsko-tichomorskom regióne.

Ako uvádza agentúra Reuters, prípadný koniec zmluvy by prinútil USA stiahnuť z daného regiónu významnú časť ich armády v čase, kedy v tejto oblasti rastie vojenský vplyv Číny.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj