Washington 22. februára 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump opäť zabodoval na internete, keď sa pochválil, že je na Rusku viac “tvrdý” ako Obama, čo spôsobilo zaujímavú výmenu názorov medzi televíznymi komentátormi i bežnými používateľmi Twitteru.
Na snímke prezident USA Donald Trump

“Bol som k Rusku oveľa tvrdší ako Obama, len sa pozrite na fakty. Samé falošných správ!” tweetoval Trump v utorok a okamžite vyvolal rozpravu o tom, kto si zaslúži titul “najtvrdší na Rusko”.
Trump nasledovala aj tlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersová, ktorá poukázala na to, že súčasná administratíva “bola v prípade Ruska tvrdšia počas jedného roka vládnutia, v porovnaní so všetkými ôsmimi rokmi Obamovho úradovania. “Uložili sme sankcie, prevzal majetky, reformovali našu armádu, urobil veľa vecí, aby sme vyvíjal tlak na Rusko.”
Michael McFaul, bývalý americký veľvyslanec v Rusku oponoval. “Vy viete, kto je tvrdý voči Rusku? Bob Mueller,” povedal Chuckovi Toddovi z televízie MSNBC s odvolaním sa na špeciálneho prokurátora FBI, ktorý vedie vyšetrovanie údajného ruského zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016.
McFaul pokračoval otázkou, či Trump vôbec vie čo je tvrdosť voči Rusku a obvinil prezidenta, že “nikdy nekritizuje Vladimíra Putina”.
Medzitým, Michael Hayden, bývalý riaditeľ CIA a NSA, vysvetlil CNN zložité nuansy amerického premenlivého postoja voči Rusku, ktoré dokonca prirovnal ku fázam mesiaca. “Aby sme sa pohli ďalej, áno Obamova administratíva mala byť tvrdšia. Mierna zmena nastala počas administratívy Trumpa, ale s jedinou výnimkou [predaj zbraní do Kyjeva]. “(Pretože nič nie je tak tvrdé ako rozpálenie plameňov občianskej vojny, ktorá by mohla zakrátko vyvolávať väčší regionálny konflikt.”)
Demokrat Lloyd Doggett dokonca obvinil Trumpa a Putina, že sú kamarátmi v reakcii na tvrdia prezidenta, že je “najtvrdší na Rusko”. “Prezident Trump je so svojim kamarátom Putinom taký prítulný, že ešte neuzákonil bilaterálne sankcie voči Rusku, i keď v kongrese prešli obrovskou väčšinou. Trump je slabý a odmieta vybudovať bezpečnosť našich hraníc voči možným ruským útokom,” dodal Doggett.
Prezident Centra amerických experimentov, John Hinderaker, povedal, že všetky dostupné informácie poukazujú na to, že Trump je naozaj najtvrdší voči Rusom. “Kto bol tvrdší k Rusku, Obama či Trump? Jednoznačne Trump,” napísal.