Washington 26. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gay)
 
Podľa amerických médií je správa vyšetrovacieho tímu Roberta Muellera politickým víťazstvom Donalda Trumpa a stane sa dôležitou pre budúcu prezidentskú kampaň. Ako ale informuje The Washington Post, pre tieto médiá to znamená, že sa ocitnú pod paľbou kritiky za to, ako v minulých rokoch informovali o vyšetrovaní údajného vplyvu Ruska na prezidentské voľby v USA v roku 2016

Na snímke Donald Trump

Americký minister spravodlivosti William Barr cez víkend zaslal Kongresu informáciu o výsledkoch Muellerovho vyšetrovania, z ktorých vyplýva, že Trumpov volebný tím a jeho poradcovia nekoordinovali svoju činnosť s Ruskom.
“Barrovo oznámenia je drvivou správou pre americké mainstreamové médiá a pre dav väčšinou liberálnych komentátorov, ktorí dlhé mesiace živili povesti o sprisahaní vo svojich názorových článkoch a diskusiách na káblových televíziách,” napísal v pondelok The Washington Post.
“Ruskou stopou” boli americké médiá posadnuté od Trumpovho volebného víťazstva v novembri 2016, píše sa v článku vo Washington post.
Podľa zistení nezávislej monitorovacie služby Tyndall Report boli údajné tajné kontakty Trumpovho tímu s Moskvou vlani druhou najčastejšou témou. Najznámejšie internetové denníky, napísali o vyšetrovaní cez 8500 článkov.
Podľa Tima Grahama, šéfa konzervatívnej analytickej skupiny Media Research Center, liberálni novinári očakávali, že Mueller vytvorí “škandalóznu kauzu tajného sprisahania.”
Teraz je zjavné, že spravodajské médiá len prezentovali svoje zbožné želanie. Očakávali veľké rozuzlenie, ktoré sa nekonalo. Strieľali si z Trumpa kvôli jeho obrane, ktorá sa ukázala ako pravdivá. Volič by sa mal cítiť podvedený, “dodal Graham.
Podľa serveru Politico boli zistenia v súlade s “líniou, ktorú obhajujú rozradostený Trumpovi obhajcovia.”
“Médiá to preháňali s informáciami o údajnom spojení medzi Trumpom a Ruskom, ktoré sa pri bližšom skúmaní vyparili. Aj starostlivo prezentované a napísané správy sa stali predmetom prehnanej interpretácie, akonáhle sa dostali na twitter alebo do káblových televízií, “napísal šéfredaktor serveru Blake Hounshell.
The New York Times má však aj naďalej svoju líniu. Putin mal jasného favorita. “Zasahoval do volieb z vlastného rozhodnutia a jeho favorit bol zvolený prezidentom. Trumpov tím o tom vedel a bol za pomoc viac než vďačný. Potom o tejto pomoci klamali. Nie je to zas tak zložité. Kým Mueller s tým nemôže nič urobiť, Kongres a americký ľud rozhodne môžu.”
Ale ako upozorňuje portál echo24.cz, ani Muellerova správa, v plnom texte navyše nepublikovaná, prezidenta nezbaví mediálnej kritiky.
 
Médiá už dávno zabudli informovať
K správe sa vyjadril aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko. “Ak niekto počas dvoch rokov náhodne nahliadol do správ veľkých amerických médií, mohol nadobudnúť dojem, že už-už ho majú. Už-už boli želiezka na rukách, basa, mreže a impeachment. Už-už. Coming soon. Vyše dvoch rokov,” pripomína.
“A pritom to všetko bola hanebná mediálna propaganda trvajúca vyše dvoch rokov. Ešte len bežala kampaň a CNN a ďalšie médiá ho obviňovali z niečoho, čo bolo iba ich túžbou, ale nijako sa to nezakladalo na faktoch. Aj obyčajný pozorovateľ, ak mal čas a tomu venovať, rozpoznal, že to je nezmysel. Bolo to, ako sa hovorí, fake news,” dodal Palko.
Upozornil, že médiá už dávno zabudli, že ich úlohou je informovať. Majú pocit, samozrejme nepriznajú to, že ich úlohou je niečo iné.
“Riadiť beh sveta. Tým správnym smerom, ktorý poznajú ony,” upozornil.
“Trump vykonáva svoj úrad, ako ho vykonáva. V niečom dobre, v niečom menej dobre. Ale že tento obrovský tlak vydržal, klobúk dole,” dodal na záver Palko.

 

 
Príspevok Trump a Rusko – Drvivá správa pre maistreamové médiá v USA. Palko upozorňuje: Médiá už dávno neinformujú, ich úlohou je niečo iné zobrazený najskôr Hlavné správy.