Praha/Paríž 12. novembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Christian Hartmann)
 
Americko-ruské vzťahy sú podľa médií po odstúpení USA od zmluvy o balistických strelách krátkeho a stredného doletu najchladnejšie za posledné roky. Víkendové neoficiálne stretnutie Trumpa s Putinom v Paríži počas osláv 100. výročia ukončenia bojov v prvej svetovej vojne však môže znamenať opak, tvrdí česká expertka na medzinárodné vzťahy Tereza Spencerová

Na snímke prezident Spojených štátov Donald Trump

Vzťahy s USA sa zlepšujú, tvrdí bez bližších podrobností šéf ruskej národnej bezpečnostnej rady Patrušev, uvádza Tereza Spencerová s tým, že po dosiahnutí úplného dna, už spolu obe strany zase začínajú hovoriť.
“Bez ohľadu na Macrona a jeho snahy zabrániť samitu Trump-Putin, aby vraj nebol zatienený zmysel celej parížskej pamätnej akcie, si Putin vraj s Trumpom pohovoril. “Vraj to bolo “dobré” a všetko ostatné je zahalené tajomstvom. Americký Atlantic Council dopredu varoval, že sa predsa nevie, čo Trump v Paríži bude robiť mimo oficiálny program, vo svojom voľnom čase…”
Putin sa v Paríži vyjadril aj k tomu, že Európa je “silná ekonomická únia” a je “len prirodzené”, aby mala aj svoju nezávislú a zvrchovanú armádu – pochválil ruský prezident v Paríži Macronov armádny plán, ktorý Európu v multipolárnom svete vyvedie ďalej od amerického vplyvu (viac v článku).
Česká novinárka tiež uviedla, že Trump sa v Paríži stretol s lídrami Litvy, Lotyšska a Estónska. “A hneď ich začal hrešiť za to, že v 90. rokoch rozpútali vojny na Balkáne… všetkým prítomným trvalo len chvíľku, než si uvedomili, že si prezident USA pomýlil “Baltics” s “Balkans”.
Na pretras prišli aj rakety stredného a krátkeho doletu: “USA zatiaľ… v dohľadnej budúcnosti… nemajú v pláne dislokovať v Európe rakety zakázané zmluvou o raketách stredného a krátkeho doletu… tvrdí Trumpov poradca Bolton,” pripomína Spencerová.
Na margo súčasnej zahranično-politickej situácie v USA ešte Spencerová dodáva, že Spojené štáty plánujú pohnať k zodpovednosti všetkých, ktorí majú niečo spoločné s Chašúgdžího vraždou. A že by Saudi vraj mali urobiť to isté, oznámil Trumpov minister zahraničia Pompeo saúdskému korunnému princovi bin Salmanovi, ktorý je považovaný za obstarávateľa vraždy. “Tlak silnie, ustojí to bin Salman? Ale nebude tak zle, pretože Pentagon medzitým pokračuje v utajených vojenských operáciách priamo v Jemene… na podporu saudskej agresie,” dodáva Spencerová.
 
 
Príspevok Trump a Putin v Paríži: Rakety do Európy zatiaľ nebudú dislokované. Spencerová: “Po dosiahnutí úplného dna, už spolu obe strany zase začínajú hovoriť” zobrazený najskôr Hlavné správy.