Moskva/Washington 28. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Spojené štáty a Rusko chcú podľa Moskvy spoločne bojovať proti medzinárodnému terorizmu. Prezidenti oboch krajín, Donald Trump a Vladimir Putin, sa v dnešnom telefonáte zhodli na potrebe úzkej spolupráce a posilnení vzťahov medzi svojimi veľmocami, oznámil Kremeľ.

Na snímke americký prezident Donald TrumpNa snímke americký prezident Donald Trump

Obaja lídri podľa vyhlásenia “vyjadrili pripravenosť na aktívne spoločné úsilie o stabilizáciu a rozvoj rusko-americkej spolupráce”. Zhodli sa tiež na potrebe “skutočnej koordinácie” v boji proti teroristickým skupinám v Sýrii, ako je tzv. Islamský štát.
Biely dom zatiaľ nevydal stanovisko k prvému telefonátu Trumpa a Putina od nedávneho nástupu nového prezidenta USA do funkcie.

Podľa Kremľa budú obaja prezidenti udržiavať “pravidelný osobný kontakt” a začnú prípravy na osobné stretnutie. V telefonáte hovorili aj o otázkach strategickej stability, iránskom jadrovom programe, situácii na Kórejskom polostrove a o Ukrajine.

Trump počas dnešného dňa telefonoval aj s ďalšími zahraničnými lídrami – nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a japonským premiérom Šinzóm Abem. Naplánované mal aj telefonáty s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom a austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom.

V prvom telefonáte Trumpa s Merkelovou zdôraznili obaja politici “zásadný význam” NATO pre transatlantické vzťahy a potrebu zachovania mieru a stability, vyplýva zo spoločného tlačového vyhlásenia vydaného vo večerných hodinách. Potvrdili okrem toho zámer “v najbližších rokoch ešte prehĺbiť už výborné bilaterálne vzťahy”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.