Trúfalé tvrdenie ruských tajných služieb: Na Trumpa vraj zozbierali kompromitujúce materiály

Nepodložené informácie o údajných kompromitujúcich materiáloch v rukách ruských tajných služieb predložili americkí spravodajcovia podľa CNN minulý týždeň ako Trumpovi, tak i Barackovi Obamovi ako súčasť dokumentov, ktoré sa týkali údajných zásahov Moskvy do minuloročných amerických prezidentských volieb.

Podľa CNN americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) teraz preveruje dôveryhodnosť týchto tvrdení, ktoré sú údajne založené hlavne na informáciách z ruských zdrojov. Američanom ich vraj dodal bývalý zamestnanec britských tajných služieb, ktorého považujú za dôveryhodného. Najať ho mali Trumpoví republikánski stranícki rivali a potom Demokratická strana. FBI sa podľa agentúry Reuters odmietla k správe CNN vyjadriť.

"Falošné správy - úplný politický hon na čarodejnice," napísal Trump na twitteri v zjavnej reakcii na informácie zverejnené CNN. Vzápätí retweetoval príspevok svojho právnika Michaela Cohena, ktorý na sociálnej sieti zverejnil fotografiu amerického pasu a text: "Nikdy v živote som nebol v Prahe." Cohen tak reagoval na obvinenia, že sa v auguste minulého roka tajne zišiel v Prahe so zástupcami Kremľa, aby s nimi nadviazal kontakt a "k vzájomnému prospechu" potom vymieňal informácie.

"Utajované skutočnosti nekomentujem," uviedol na otázku stanice NBC dosluhujúci prezident Obama po poslednom príhovore v úrade, ktorý predniesol v Chicagu. Zároveň ale vyjadril nádej, že sa jeho nástupca "pustí do práce" a pokúsi sa zabrániť Rusom v ďalšom zasahovaní do amerických volieb.

Dokumenty o údajných ruských hackerských útokoch Obamovi a Trumpovi minulý týždeň predložili štyria zástupcovia amerických spravodajských služieb: šéf amerických rozviedok James Clapper, riaditeľ FBI James come, riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan a riaditeľ Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) Mike Rogers.

Podľa zdroja zo spravodajských služieb citovaného CNN zahrnuli predstavitelia služieb tvrdenie Rusov o kompromitujúcich materiáloch do správy, aby Trumpa upozornili na špekulácie, ktoré v súvislosti s jeho osobou v prostredí tajných služieb, ale aj Kongresu a vlády kolujú.

Podľa tajných služieb kampaň, ktorá mala ovplyvniť minuloročné prezidentské voľby v Spojených štátoch, nariadil ruský prezident Vladimir Putin. Jej cieľom bolo podkopať demokratický proces v krajine a pošpiniť demokratickú kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovú.

Trump sa americkým prezidentom stane 20. januára. V minulosti sa často vyslovoval pre zlepšenie vzťahov s Ruskom. Budúce šéf Bieleho domu sa netajil ani obdivom k samotnému ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Tiež ruská hlava štátu po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách uviedla, že chce s novou vládou USA viesť "partnerský dialóg".

ZDROJ >>

Komentujte :)