Mexiko/Miami 7. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff Chiu)

Tropická búrka Nate dnes dosiahla v Mexickom zálive silu hurikánu. Presúva na sever k pobrežiu Spojených štátov po tom, ako priniesla silné dažde do krajín Strednej Ameriky, kde si vyžiadala najmenej 23 obetí na životoch
Ilustračné foto

Meteorológovia očakávajú, že Nate dosiahne pobrežie USA niekedy v noci zo soboty na nedeľu miestneho času. Pôjde v priebehu niekoľkých týždňov už o štvrtý hurikán, ktorý zasiahne východnú časť krajiny.
V štátoch Louisiana a Mississippi vyhlásili stav ohrozenia a v Louisiane nariadili evakuácie viacerých pobrežných oblastí a ostrovov. Evakuovať začali aj pracovníkov niektorých ropných plošín v zálive.
Varovanie pred hurikánom platí aj pre časti štátov Mississippi a Alabama. V najnovšej aktualizácii americké Národné centrum pre hurikány (NHC) rozšírilo výstrahu tiež o metropolitnú oblasť mesta New Orleans, kde od dnešného večera vyhlásili zákaz vychádzania.
NHC upozornilo, že Nate môže zdvihnúť hladinu mora o 1,2-2,1 metra od mesta Morgan City v Louisiane po hranicu štátov Alabama a Florida.
Hurikán Nate sprevádzal dnes skoro ráno miestneho času vietor so stálou rýchlosťou do 129 kilometrov za hodinu, vyplýva z údajov NHC. Aktuálne modely naznačujú, že atmosférický útvar nad Mexickým zálivom zrejme ešte neberie na sile a prejde nad pevninu USA neďaleko New Orleans neskoro večer miestneho času (nedeľa SELČ).
Následne by mal so silnými dažďami a vetrom pokračovať v ceste zrejme až do utorka cez štáty Georgia, Južná Karolína, Severná Karolína a Virgínia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.