Houston 31. augusta 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Melissa Phillip,Charlie Riedel)

Na najmenej 35 vzrástol už počet obetí tropickej búrky Harvey, ktorá zasiahla americký štát Texas. Ďalších 17 ľudí zostáva stále nezvestných, informovala dnes agentúra Reuters

Záchranné člny evakuujú obyvateľov na zaplavenej ulici po povodni spôsobenej tropickou búrkou Harvey v americkom Houstone

Búrka a ňou spôsobené rozsiahle záplavy vyhnali od minulého piatka z domovov okolo 32.000 ľudí, ktorí sa uchýlili do viac ako 230 provizórnych útulkov a evakuačných centier.

Celkovo bolo zachránených približne 13.000 obyvateľov zaplavených lokalít. Okolo 200.000 postihnutých domácností požiadalo americké federálne úrady o núdzovú finančnú pomoc.

Bez dodávok elektriny zostalo zhruba 250.000 domov a firiem. Kvôli povodniam museli uzavrieť aj najväčšiu ropnú rafinériu v USA v texaskom Port Arthure.

Muž sa brodí cez zaplavenú ulicu počas evakuácie po vyčíňaní hurikánu Harvey v Houstone

Záplavy do veľkej miery paralyzovali texaský Houston, ktorý je štvrtým najľudnatejším mestom USA. Povodňová voda v Houstone už začala v stredu mierne opadávať a miestne úrady chcú v najbližších dňoch postupne obnoviť autobusovú a vlakovú dopravu a odvoz komunálneho odpadu.
Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v stredu večer prekategorizovalo Harvey, ktorý pôvodne zasiahol pevninu ako hurikán štvrtej kategórie, z búrky na tropickú depresiu. Zároveň však varovalo pred ďalšími výdatnými zrážkami a hroziacimi záplavami na juhovýchode Texasu a v juhozápadnej Louisiane. Rozpad búrkového systému sa očakáva v priebehu najbližších troch až štyroch dní.