Budapešť/Brusel 30. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Kandidáta Maďarska na eurokomisára Lászlóa Trócsányiho zarazilo pondelňajšie druhé, už definitívne odmietnutie jeho kandidatúry Výborom Európskeho parlamentu (EP) pre právne záležitosti (JURI). Na Facebooku napísal, že rozhodnutie je nespravodlivé a avizoval, že sa obráti na súd

Na snímke László Trócsányi

Ako uviedol Trócsányi, verdikt výboru mu pripomína obdobie, o ktorom sa domnieval, že sa už nikdy nevráti. Podľa jeho názoru výbor rozhodol nespravodlivo a netransparentne, pričom jednoznačne a zámerne porušil ideu viacerých zmlúv i rokovací poriadok Európskeho parlamentu.

“Rozhodnutie je založené na klamstvách a skladá sa z tendenčných faktov vytrhnutých z kontextu,” zdôraznil Trócsányi, ktorý je presvedčený, že došlo k porušeniu jeho práv. Ako právnik preto nemá podľa vlastných slov inú možnosť, než sa obhájiť pred súdom.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV Komunikačné a informačné centrum (KTK) maďarskej vlády vydalo vyhlásenie, v ktorom konštatovalo, že poslanci EP, ktorí podporujú prisťahovalectvo, nedokázali prijať, aby jedným z komisárov Európskej komisie (EK) bol človek, ktorý zatvoril hranice pred prisťahovalcami.

Trócsányi pomohol vláde ochrániť Maďarsko pred migráciou, s jeho pomocou kreovali zákony tak, aby sa nikto nedostal na územie štátu neoprávnene – bez dokladov. “Zástancovia prisťahovalectva by chceli, aby sa pred prisťahovalcami otvorili hranice tak, ako otvára prístavy nová talianska ľavicová vláda,” píše sa v dokumente vlády.

Podľa rozhodnutia výboru Trócsányi a rumunská kandidátka Rovana Plumbová sa nebudú môcť zúčastniť na procese vypočúvania budúcich členov EK na pôde EP.

Členovia výboru JURI minulý týždeň pre nezrovnalosti vo výpovediach týkajúcich sa ich majetkovej situácie neodporučili vypočúvanie Trócsányiho a Plumbovej v príslušných výboroch europarlamentu.

Plumbová bola poverená riadením rezortu dopravy v budúcej Európskej komisii a Trócsányi by bol mal na starosti agendu rozširovania a susedskú politiku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj