Bratislava 9. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Návrhom rozpočtu verejnej správy na najbližšie roky z dielne Ministerstva financií (MF) SR by sa mala už v pondelok (14. 10.) zaoberať Hospodárska a sociálna rada SR. Štátny tajomník MF SR Radko Kuruc uviedol, že zástupcovia tripartity dostanú návrh rozpočtu v predstihu vo štvrtok (10. 10)

Na snímke štátny tajomník Ministerstva financií SR Radko Kuruc

“Máme termín, ktorý budeme rešpektovať. Vláda do 15. októbra musí predložiť rozpočet do parlamentu. Tak sa aj stane,” podotkol Kuruc. V súvislosti s koaličnými návrhmi zákonov uviedol, že rezort financií komunikoval s jednotlivými predkladateľmi. “Veríme, že ten proces bude jednoduchý,” doplnil Kuruc.

Rezort financií navrhuje zvýšiť spotrebnú daň z tabaku, za čo si vyslúžil kritiku najmä od koaličnej SNS, ktorá sa vyjadrila, že tento návrh zablokuje. “Sú to politické rokovania, odpoveď by som nechal na niekoho iného,” podotkol Kuruc v súvislosti s tým, či sú rokovania o tejto problematike uzatvorené.

MF SR pri príprave rozpočtu prihliada aj na daňovú prognózu a makroprognózu. V tomto roku očakáva horší výber daní a odvodov, v nasledujúcich rokoch by mal byť výpadok výrazne horší. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) už v septembri avizoval, že prepad má negatívny vplyv aj na pripravovaný rozpočet.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj