Donbas 30. mája 2018 (HSP/Topcor/Foto:TASR-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP)
 
Portál Topcor venuje svoju pozornosť konfliktu na Donbase a možným scenárom jeho vývoja.

Ilustračné foto

Už 4 roky trvá vojna v ktorej Ukrajinci útočia proti svojmu ruskojazyčnému obyvateľstvu na Donbase. Tento konflikt má momentálne charakter zmrazenej vojny, teoreticky môže trvať večne, no teoreticky sa môže aj pomerne rýchlo preliať do horúcej fázy. Prejdime si čisto teoretické možnosti skutočnosti, že konflikt sa presunie so zmrazenej fázy do horúcej fázy a ako môže celý konflikt skončiť
 
Variant číslo 1. tvrdé vojenské riešenie
Ukrajina, ktorej ozbrojené sily usilovne pripravujú Američania už 4 roky na konflikt s Ruskom sa rozhodne za pomoci NATO (dodávky zbraní, dobrovoľníci) zlomiť silovo odpor Donecka a Luhanska a prebiť sa na hranicu s Ruskom.
Takýto konflikt bude mať veľmi brutálny priebeh. Vynechajme  teraz možnosť, že by armády Donecka a Luhanska pripravili Ukrajincom krvavý kúpeľ a prišlo by k novým kotlom typu Ilovajsk alebo Debalcevo. Čisto teoreticky sa sústreďme na možnosť, že napriek heroickému odporu jednotiek Donecka a Luhanska dôjde k porážke separatistov.
Obyvateľstvo Ukrajiny a ani Európy absolútne nebudú zaujímať osudy ruskojazyčného obyvateľstva Ukrajiny. Označia celú udalosť za vnútornú záležitosť Ukrajiny. Keď Rusko nepodporí separatistov a nebude silovo reagovať, ostane mu len možnosť protestovať. Rusko môže iniciovať zasadanie Bezpečnostnej rady OSN, kde samozrejme nikto nebude reagovať a nikto nepríjme žiadne kroky a Rusko ukáže svoju nemohúcnosť, tá sa pretaví na zahraničnej politickej scéne, poklesne Putinov rating a príde k problémom aj vo vnútri Ruska.
 
Variant číslo 2. nasadenie jednotiek OSN
O niečo mäkší variant. Pri ňom príde k aktívnym bojom, v ktorých zahynie veľká časť obyvateľstva. Rusko opäť nebude reagovať, do konfliktu však vstúpi OSN a jednotky OSN dostanú konflikt pod kontrolu, dohodnú prímerie podobne ako v minulosti v Juhoslávii. O niečo neskôr príde k fejkovým voľbám na základe ktorých Donbas ovládnu potrebné politické elity.
Obnoví sa kontrola Kyjeva nad oblasťami Donecka a Luhanska, následne príde k rozpusteniu jednotiek Donecka a Luhanska. Nasledovať bude teror, kedy tajná služba bude likvidovať najaktívnejších predstaviteľov odporu voči Kyjevu, ktorí neopustili svoje domovy. Netreba si robiť o Ukrajincoch žiadne ilúzie, dodnes sú vo väzeniach v Slavjansku ľudia, ktorí protestovali v roku 2014 proti vpádu ukrajinskej soldatesky. Pritom priamo ani nebojovali, mnohých obvinili susedia z podpory separatizmu a pod.
Vo variante 1 a variante 2 bude ruský prezident pripomínať Slobodana Miloševiča, jeho pozícia bude veľmi podobná. Miloševič takisto neprotestoval v období silovej operácie chorvátskych vojsk v Srbskej krajine, čo sa s ním nakoniec stalo v Haagu je všetkým známe.
 
Variant číslo 3. Rusko vstúpi do konfliktu
Američania všetky provokácie voči Rusku vykonávajú podľa rovnakého scenára. Američanmi iniciované provokácie v Gruzínsku sa začali v roku 2008 v čase letnej olympiády v Pekingu, Američania však nerátali s tým, že Rusi za 5 dní rozdrvia gruzinské oddiely a prinútia Saakašviliho žuť svoju kravatu. Majdan na Ukrajine súvisel so zimnou olympiádou v Soči. Konflikt na Donbase, do ktorého chcú Američania vtiahnuť Rusko, aby minimálne zapríčinili predčasný koniec MS 2018 vo futbale, sa teda môže začať už v polovici júna 2018.
Čo sa však stane ak Rusko veľmi tvrdo zareaguje a príde k porážke ukrajinskej armády v Donecku a Luhansku? Možno to isté, čo sa stalo v prípade Erdogana, ktorý sa rozhodol chrániť záujmy tureckého obyvateľstva v Sýrii a tvrdo zaútočil proti Kurdom na severe Sýrie. Získal Afrin a ostreľuje proamerických Kurdov v širokom meradle, Američania nereagujú.
Na adresu Erdogana sa síce strhla kritika, nestal by sa však medzinárodným vyvrheľom. Turecko pokračuje vo svojich aktivitách, Erdogan sa svojím tvrdým postupom vyhol osudu Slobodana Miloševiča, ktorý sa zľakol, stiahol, takže ho nakoniec napriek tomu že dodržiaval všetky zákony, označili za vojnového zločinca a za veľmi podozrivých okolností prišlo k jeho úmrtiu v Haagu.
Ak by Putin – čisto teoreticky – reagoval rovnako ak Erdogan, ruské vojská by vstúpili na Ukrajinu, ukrajinský tlak by sa eliminoval a Ukrajinci by sa stiahli, nasledovala by vnútorná ukrajinská kríza. Protiruské sankcie by samozrejme ostali v hre, tie sú však v hre aj teraz, keď  sa Rusko správa korektne. Američanom je jedno ako sa Rusi správajú, ich cieľom je zraziť Rusko na kolená, bez ohľadu na to či Rusko dodržuje alebo nedodržuje medzinárodné zákony a normy.

Príspevok Tri varianty vývoja vojny na Donbase zobrazený najskôr Hlavné správy.