Vatikán 13. júna 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SpC-Vatican)

Svätý Otec schválil v utorok 11. júna dekrét potvrdzujúci mučeníctvo troch laičiek zo Španielska z doby tamojšej občianskej vojny a ďalších sedem dekrétov o hrdinských cnostiach osobností viery. Je medzi nimi aj bývalý otrok a vôbec prvý katolícky kňaz afroamerického pôvodu v rámci USA a ďalší z Talianska, Filipín a Mjanmarska

Na snímke tri sestry Červeného kríža umučené v Španielsku

Dekréty pápež schválil pri osobnom stretnutí s prefektom Kongregácie pre kauzy svätých kardinálom Angelom Becciu. Cirkev tak už zakrátko dostane tri nové blahoslavené a siedmim Božím služobníkom a služobníčkam odteraz prislúcha titul ctihodnosti.

Španielske sestry Červeného kríža umučené v roku 1936

Tri budúce blahoslavené Pilar Gullón Yturriagaová a jej dve spoločníčky zomreli mučeníckou smrťou v roku 1936 v španielskom meste Pola de Somiedo počas tamojšej občianskej vojny. Boli zdravotnými sestrami Červeného kríža a patrili aj ku Katolíckej akcii. Odmietli ujsť z nemocnice, keď tam vpadli republikánski ozbrojenci. Trom budúcim blahoslaveným: 25-ročnej Pilar, 41-ročnej Octavii a 23-ročnej Olge bolo ponúknuté prepustenie, ak sa vzdajú svojej viery, čo však odmietli. Všetky boli znásilnené a na druhý deň zastrelené.

Prvý černošský katolícky kňaz v USA sa narodil ako otrok

Ctihodný Boží služobník Augustus Tolton bol prvým afroamerickým katolíckym kňazom v USA. Narodil sa ako otrok v roku 1854 v štáte Missouri. K slobode sa dostal útekom cez rieku Mississippi do štátu Illinois. V Ríme neskôr vyštudoval teológiu a do vlasti sa vrátil už ako kňaz. Pôsobenie ctihodného Božieho služobníka A. Toltona sa spája s Chicagom, kde bol farárom afroamerickej farnosti až do svojej smrti v roku 1897.

Ctihodnými Božími služobníčkami vyznačujúcimi sa heroickými cnosťami sú dve rehoľníčky z Talianska a jedna z Filipín. Medzi ctihodných boli dekrétom zaradení aj traja muži talianskeho pôvodu: jeden diecézny kňaz a dvaja laici, z ktorých jeden bol misionárom v Mjanmarsku ako člen Pápežského inštitútu zahraničných misií PIME.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj