Praha/Kábul 6. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot MO ČR)
 
Česko smúti za trojicou príslušníkov Ozbrojených síl, ktorí zahynuli pri samovražednom útoku v Afganistane. České médiá upozorňujú, že nejde o prvý podobný útok, a že vojaci NATO sú pri strážení základní vystavený obrovskému riziku. Úprimnú sústrasť pozostalým tiež vyslovili mnohí poprední politici.

Na snímke traja českí vojaci, ktorí zahynuli pri augustovom útoku v Afganistane

Útok, pri ktorom zahynuli traja vojaci mechanizovanej jednotky v Tábore sa odohral v noci zo soboty na nedeľu, o 3.50 hodine SEČ počas toho, ako vojaci hliadkovali v okolí základne Bagram v provincii Parwan.
Atentátnik údajne navyše zranil ďalších členov hliadky, konkrétne jedného Američana a dvoch Afgancov, ktorí sú vo veľmi vážnom stave.
Českého prezidenta Miloša Zemana správa o úmrti troch vojakov nepríjemne zaskočila. “Hlbokú ľútosť a úprimnú sústrasť všetkým príbuzným obetí samovražedného bombového útoku v Afganistane. Ale tragická udalosť by nás nemala odradiť od toho, aby sme pokračovali v boji proti medzinárodnému terorizmu.” Neskôr Zemam na sociálnej sieti uviedol, že štátne vlajky v Pražskom hrade a Lánech boli stiahnuté na pól žrde ako symbol piety pre hrdinských vojakov, ktorí padli v Afganistane.
 

 
Armáda má k dispozícii video aj zvukové záznamy z útoku
Zástupca náčelníka Generálneho štábu Armády ČR generálmajor Jiří Verner na nedeľňajšom tlačovom brífingu médiám prezradil mená zabitých vojakov. “Ide o rotného Martina Marcina, desiatnika Kamila Beneša a desiatnika Patrika Štěpánka,” povedal Verner.
Verner tiež oznámil, že, armáda má k dispozícii video aj zvukové záznamy z útoku a vyšetrí ho. Zároveň dodal, že pozostatky českých vojakov by do Českej republiky mali priletieť armádnym špeciálom v stredu okolo 17:00. Upozornil tiež na to, že napriek nízkemu veku nešlo o neskúsených vojakov.
 
Úprimnú sústrasť pozostalým vyslovil aj slovenský minister obrany
“Tragická smrť našich vojakov ma veľmi zasiahla. Všetkým rodinám a blízkym chcem vyjadriť svoju hlbokú sústrasť,“ uviedol český minister obrany Lubomír Metnar.
Minister obrany SR Peter gajdoš (SNS) krátko po incidente vyslovil úprimnú sústrasť pozostalým. “V Afganistane sa dnes obeťami samovražedného útoku stali traja českí vojaci. Úprimnú sústrasť ich rodinám, blízkym, kolegom. Aspoň telefonicky som ju vyjadril aj ministrovi Metnarovi, pretože sa viem vcítiť ako túto stratu prežíva celý český rezort obrany a armáda. Je mi to veľmi, veľmi ľúto. Tento ohavný čin sa nedá ničím ospravedlniť. Odpočívajte v pokoji, naši českí bratia – hrdinovia!” uviedol Gajdoš.


 
Aká je úloha českých vojakov v Kábule?
Provincia Parvan, kde v nedeľu po útoku samovražedného atentátnika zahynuli traja českí vojaci, bývala v minulosti paradoxne tradičnou pevnosťou bojovníkov proti Talibanu. V súčasnosti tu ale pôsobia islamskí radikáli z rôznych skupín, uvádza portál iDnes.cz.
Bezpečnostná situácia v okolí základne Bagram je v poslednom období dosť zlá. Českí vojaci tu už niekoľko rokov chránia jednu z najdôležitejších koaličných základní v Afganistane. Českí vojaci zabezpečujú nepretržité hliadkovanie 24 hodín denne, sedem dní v týždni.
Vonkajšia ochrana základne sa realizuje prostredníctvom štyroch denných hliadok. Každá trvá minimálne 12 hodín. “Neočakávané útoky, pasce, improvizované výbušné zariadenia, všadeprítomný prach a k tomu úmorné teplo, keď sa teploty šplhajú vysoko nad 40 stupňov. To je každodenný život týchto vojakov,” píše iDnes.cz.
Vojaci vychádzajú do väčšej vzdialenosti mimo základňu s americkou “Road Clearence Patrol”, čo je jednotka ženistov, ktorí kontrolujú cesty, či na nich nie sú nastražené nejaké výbušné systémy. Disponujú špeciálnymi vozidlami a pyrotechnickými robotmi.
Hliadky sa realizujú väčšinou v niekoľkých obrnených vozidlách MRAP. Americké stroje, ktoré majú k dispozícii, pôsobia v porovnaní s inými vozidlami ako monštrá. Nepretržitá koncentrácia, opatrnosť a pozornosť sú úplne zásadné. Obsluha guľometov vo vežiach je neustále v pozore. Predtým, než sa spustia výstupné rampy v zadnej časti vozidiel, pokojne ubehnú dlhé minúty. Pre istotu. Rad zastávok je totiž v blízkosti veľmi rušných komunikácií, po ktorých sa v rôznych smeroch preháňajú automobily, motorky, vozíky či ľudia peši.
Akonáhle sa vydá skupina vojakov peši po ulici, vozidlá sú vždy nejakým spôsobom na blízku. Nebezpečenstvo ale môže číhať všade. Samovražedný atentátnik môže prísť do blízkosti vojakov úplne nepozorovane. A ani osamelý chodec s náložou, napríklad pod bundou, alebo vodič bežného auta nikde nemá nálepku alebo vlajočku s výstražným znamením, že prišiel zabíjať, pripomínajú médiá.
Prácu podobnú českým vojakov vykonáva v Afganistane aj slovenská misia. Rezort obrany pred časom zverejnil film o práci 5. pluku v Afganistane, ktorý je dostupný na servery YouTube:
 

 
 
Príspevok Tri české obete misií NATO sú len ďalšie v poradí, české médiá upozorňujú na veľké nebezpečenstvo práce vojakov pri základni Bagram zobrazený najskôr Hlavné správy.