Bratislava 7. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ v Banskej Bystrici)

Tretia zbraňová amnestia je v súčasnosti spracovaná takmer na 82 percent. “K dnešnému dňu je amnestia spracovaná na 81,4 percenta. Doteraz ani pri jednej z preskúmaných zbraní nebolo zistené spáchanie trestného činu,” uviedla dnes pre TASR hovorkyňa rezortu vnútra Lucia Kirinovičová.

Ilustračné foto

Platí aj naďalej informácia o počte expertov na balistiku, ktorí sa venujú skúmaniu odovzdaných zbraní a streliva, a to je 12 príslušníkov.

Tak ako v minulosti pri predchádzajúcich dvoch amnestiách primárne je na oddelení balistiky riešená znalecká a expertízna činnosť v rámci objasňovania trestnej činnosti a trestného konania, až potom prichádzajú na rad prípady v rámci zbraňovej amnestie.

V rámci poslednej amnestie, ktorá sa začala 1. decembra 2014 a skončila sa v posledný májový deň 2015, Slováci odovzdali na policajných oddeleniach dovedna 3035 zbraní a 36.326 kusov streliva. Uviedli to na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave začiatkom júna 2015 podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

“Dohromady sa získalo v rámci všetkých troch amnestií na Slovensku približne 11.000 zbraní. To je veľmi dôležité. Najviac – 453 zbraní – bolo odovzdaných v Žilinskom kraji, najmenej – 214 – v Trenčianskom kraji. Aj vďaka zbraňovým amnestiám klesol počet trestných činov spáchaných so zbraňou o 60 percent,” zdôraznil vtedy Kaliňák. Nevylúčil ani štvrtú zbraňovú amnestiu, tá však podľa jeho slov najbližší rok-dva vyhlásená nebude.