Nitra 11. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR- Pavel Neubauer)
 
Tréner slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie Andrej Kravárik oznámil užšiu 17-člennú nomináciu na blížiaci sa januárový záver kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2019 a stretnutia C-skupiny proti Čiernej Hore (5. 1. o 15.30 h v MŠH na Klokočine v Nitre) a Islandu (9. 1. o 21.00 h SEČ v Kópavogure)

Na snímke tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov Andrej Kravárik

Informuje o tom web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF). V kádri sú v porovnaní s augustovou časťou kvalifikácie minimálne zmeny, vo výbere figuruje sedem legionárov a desať hráčov slovenskej Edymax extraligy. Nechýbajú opory Emanuel Kohút, Juraj Zaťko, Matej Paták, Tomáš Kriško či Peter Michalovič.
Z pätnástky hráčov, ktorá zasiahla do štyroch augustových kôl kvalifikácie, nie je v užšej nominácii na januárové stretnutia iba univerzál Filip Gavenda. Pribudli nahrávač Samuel Goč, blokár Ján Jendrejčák a univerzál Peter Mlynarčík. Po stretnutí proti Čiernej Hore a pred súbojom na Islande príde v kádri k trom výmenám: miesto nahrávača Martina Jančuru zaujme Samuel Goč, Tomáša Kriška nahradí Július Firkaľ a blokára Mareka Ludhu jeho klubový spoluhráč z Prievidze Filip Mačuha. Medzi náhradníkmi sú univerzáli Milan Bencz s Filipom Gavendom a libero Ľuboš Nemec. Z pôvodnej 23-člennej širšej nominácie sa do užšej a ani medzi trio náhradníkov nedostali nahrávači Filip Palgut s Danielom Končalom, smečiari Michal Petráš s Martinom Pavelkom a blokár Peter Ondrovič.
Vzhľadom na termín záveru kvalifikácie je úvodný zraz naplánovaný na 26. decembra, teda 2. sviatok vianočný. Počas posledného víkendu roka (29. – 30. 12.) Slováci odohrajú dve prípravné stretnutia v Steinbrunne proti domácim Rakúšanom. V auguste v Nitre – rovnako v generálke na kvalifikáciu ME – Kravárikovi zverenci zdolali Rakúšanov 3:1 a 3:2. Slováci sa následne v Nitre opäť stretnú v stredu 2. januára, v sobotu 5. 1. ich čaká súboj o prvé miesto v skupine proti Čiernohorcom. Jednoznačným cieľom Slovákov je Čiernu Horu v domácom prostredí zdolať a o štyri dni víťazstvom na Islande potvrdiť triumf v skupine a priamy postup na šampionát.
Tri výhry a jednu prehru aktuálne majú na konte aj Čiernohorci, na čele “céčka” sú pred Slovákmi o jeden bod. Slovenskí reprezentanti v auguste v Nitre bez straty setu zdolali Islanďanov aj Moldavcov, v čiernohorskom Bare prehrali 0:3, no po výhre 3:1 v Kišiňove majú postupové karty vo svojich rukách – ak v januári vybojujú dve víťazstvá, na šampionát preniknú z 1. priečky.
Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení “druhých” sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú teda o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.
Užšia 17-členná nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na januárové zápasy proti Čiernej Hore (5. 1. o 15.30 h v Nitre) a Islandu (9. 1. o 21.00 h SEČ v Kópavogure) v C-skupine kvalifikácie o postup na ME 2019 a decembrové prípravné zápasy proti Rakúsku (29. – 30. 12. v Steinbrunne):
Nahrávači: Juraj Zaťko (TJ Spartak Myjava), Martin Jančura (VK Prievidza), Samuel Goč (COP Trenčín)
Smečiari: Tomáš Kriško (UNTreF Vóley/Arg.), Matej Paták (Chaumont VB 52 Haute-Marne/Fr.), Marcel Lux (Indykpol AZS Olsztyn/Poľ.), Jakub Ihnát (VK Prievidza), Július Firkaľ (Tokat Belediye Plevne/Tur.)
Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Šimon Krajčovič (VK Lvi Praha/ČR), Marek Ludha, Filip Mačuha (obaja VK Prievidza), Ján Jendrejčák (COP Trenčín)
Univerzáli: Peter Michalovič (Nantes Rezé Métropole Volley/Fr.), Peter Mlynarčík (VK Prievidza)
Liberá: Matej Kubš (VK Spartak UJS Komárno), Marián Vitko (TJ Spartak Myjava)
Náhradníci:
Univerzáli: Milan Bencz (Pag Taviano/Tal.), Filip Gavenda (Taiwan Excellence Latina/Tal.)
Libero: Ľuboš Nemec (VK Prievidza)
Realizačný tím:
Tréner: Andrej Kravárik, asistenti trénera: Martin Pipa, Roman Kašša, team manager: Ján Uhlárik, fyzioterapeut: Tomasz Rusin, kondičný tréner: Miroslav Vavák, štatistik: Daniel Bruch
Tabuľka C-skupiny:
1. Čierna Hora 4 3 1 11:3 10
2. Slovensko 4 3 1 9:4 9
3. Moldavsko 4 2 2 7:8 5
4. Island 4 0 4 0:12 0
Zostávajúci program C-skupiny:
sobota 5. 1.: Slovensko – Čierna Hora (Nitra, 15.30)
nedeľa 6. 1.: Moldavsko – Island (Kišiňov, 16.00 h SEČ)
streda 9. 1.: Čierna Hora – Moldavsko (Budva, 20.15), Island – Slovensko (Kópavogur, 21.00 h SEČ)
 
Príspevok Tréner SR Kravárik oznámil užšiu nomináciu na záver kvalifikácie ME zobrazený najskôr Hlavné správy.