Poprad 21. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Mladí Slováci sa za účinkovanie v Poprade nemusia hanbiť

Odchod so slzami v očiach, ale so vztýčenou hlavou. Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa so svetovým šampionátom rozlúčili skôr než si priali. Ruskí hráči ich pretlačili v predĺžení štvrťfinálového zápasu, no mladí Slováci sa za účinkovanie v Poprade nemusia hanbiť. Tréner SR Norbert Javorčík bol s hrou svojich zverencov spokojný počas celého šampionátu a verí, že mladíci zúročia získané skúsenosti.

Na snímke tréner Slovenska Norbert Javorčík (v strede)

Aj v tvári Norberta Javorčíka bol badateľný smútok, ale rovnako ako po predošlých zápasoch, aj tentoraz triezvo hodnotil zápas. “Ruský tím nás nepodcenil a pripravil sa na nás skôr defenzívne. V druhej tretine, ktorá bola z nášho pohľadu najlepšia v zápase, sme sa dostali pod istý tlak, ale vďaka obetavosti i brankárovi sme ho dokázali zvládnuť. Ako sa hovorí, v predĺžení chýbala jedna dobrá strela k žrdi a bolo by to naše,” uviedol Javorčík.

Jeho pokyny slovenský tím dodržiaval aj vo štvrťfinále, ktoré bolo veľkou hrou nervov. Slováci prehrávali 0:1, potom viedli 2:1, no v úvode tretej tretiny Rusi využili presilovku a od toho momentu bolo zrejmé, že kto dá gól, ten bude k víťazstvu veľmi blízko. Už sa zdalo, že ho dosiahnu Slováci, keď obranca Michal Ivan dostal puk za bránkovú čiaru, ale rozhodcovia posúdili, že do puku úmyselne kopol. “Samozrejme, že gól na 3:2 by nám v tom čase veľmi pomohol. Rozhodcovia ho však neuznali, takže nemá zmysel o tom polemizovať,” priznal Javorčík.

Zápas postupne dospel až do predĺženia, v ktorom neboli Slováci ďaleko od víťazstva. “Som presvedčený, že každý jeden hráč myslel iba na svoje nasledujúce striedanie. Počas celého turnaja sme im prízvukovali, aby sa nepozerali ani na výsledkovú tabuľu a ani na to, čo ich ďalej čaká,” kvitoval koncentráciu svojich zverencov. Napriek tomu však prišlo rozuzlenie, ktoré si okrem ruských hráčov neželal takmer nik na popradskom štadióne. Gól ruského útočníka s kurióznym priezviskom Slepec znamenal koniec medailových nádejí domáceho tímu. Jeho výkony však pozdvihli hokejové nadšenie pod Tatrami a svojich zverencov pochválil aj kouč Javorčík. “S hrou sme boli spokojní počas celého šampionátu. Ani proti Rusku som nepredpokladal, že by sme herne sklamali. Výsledkovo sme si priali iba víťazstvo. Títo hráči si mohli v prvom rade zobrať skvelý zážitok z tohto turnaja. Zároveň videli istú cestu, ktorou by sa mohla uberať ich kariéra. Doteraz na sebe tvrdo pracovali a dostali sa na túto úroveň. Nič iné im ani po MS neostáva. Keď z nich opadne sklamanie, tak si vezmú pozitívne dojmy zo šampionátu a povzbudí ich to do ďalšej práce,” zhodnotil 42-ročný tréner.

Pred domácim šampionátom hráčov do 18 rokov nebol Javorčík pre slovenských priaznivcov príliš známou persónou. Nemal za sebou hráčsku minulosť a ani ako asistent trénera pri slovenskom tíme do 20 rokov nepútal pozornosť. Pred domácimi majstrovstvami sveta v Poprade a v Spišskej Novej Vsi bol pre fanúšikov rovnako neokukaný ako jeho zverenci. Zaujal však nielen výkonmi, ktoré pod jeho vedením predvádzali mladí Slováci, ale aj vystupovaním a vyjadreniami, ktoré mali hlavu i pätu. Krátko po ukončení pôsobenia domáceho tímu na šampionáte sa naskytli otázky o ďalšej budúcnosti trénera. “Budúca sezona je otvorená, bude to riešiť v najbližších dňoch,” priznal Javorčík, ktorý kandiduje aj na uvoľnený post po Ernestovi Bokrošovi pri kormidle slovenského výberu do 20 rokov.

V ňom by mohol viesť viacero zverencov, ktorí sa predstavili na MS v Poprade. “Veľa z týchto hráčov má príležitosť hrať na MS hráčov do 20 rokov, takže budú mať možnosť na revanš, aby vylepšili, resp. napravili tento výsledok,” poznamenal Javorčík. Tréner slovenského tímu apeloval na hráčov, aby si zo šampionátu vzali pozitívne dojmy a rovnako bude činiť aj on. “Domáce majstrovstvá považujem za krásny zážitok a som rád, že som pri tom mohol byť. Budem spomínať na partiu, ktorú hráči vytvorili, ale aj na skvelých fanúšikov, ktorí nás povzbudzovali,” dodal Javorčík.