Trenčín 11. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Mesto Trenčín bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 62 miliónov eur. Zhruba pätinu z tejto sumy plánuje trenčianska radnica investovať prostredníctvom kapitálových výdavkov do rozvoja mesta. Poslúžiť jej k tomu má nielen očakávaný prebytok z tohtoročného hospodárenia, ale aj nový investičný úver vo výške 1,6 milióna eur. Rozpočet mesta na rok 2020 vo vyrovnanej podobe schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom dnešnom rokovaní

Na snímke primátor Trenčína Richard Rybníček

Bežné príjmy mesta sú pre budúci rok rozpočtované vo výške 51 554 868 eur. V tejto sume je už zarátaný aj zvýšený príjem z výberu dane z nehnuteľnosti v objeme takmer 2 milióny eur, na ktorom sa poslanci uzniesli ešte pred prijatím rozpočtu. „Výdavková časť rozpočtu zohľadňuje priority mesta, ktorými sú čistota, starostlivosť o komunikácie, mestské plochy a zeleň, dokončenie regulácie parkovania a udržanie služieb mesta v oblasti verejnej dopravy, vzdelávania, sociálnych služieb, športu, kultúry, bezpečnosti minimálne na úrovni roka 2019,“ priblížil prípravu rozpočtu primátor Richard Rybníček.

Takmer trojmiliónový rozdiel medzi bežnými príjmami a výdavkami chce trenčianska radnica použiť na investičnú činnosť. V súhrne s očakávaným prebytkom tohtoročného hospodárenia a plánovaným investičným úverom vo výške 1,6 milióna eur má na kapitálové výdavky rozpočtovaných 11 341 445 eur. „Takmer polovica z tejto sumy je určená na investície financované zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Pôjde o budovanie cyklistickej infraštruktúry, regeneráciu vnútroblokov, revitalizáciu parku Úspech, priestoru átria pred mestským úradom či modernizácie priestorov troch základných škôl,“ načrtol investičný plán pre budúci rok primátor Rybníček.

Zvyšné financie chce samospráva investovať predovšetkým do cestnej infraštruktúry, plánuje napríklad rekonštruovať ulice Pod Komárky a Pod Brezinou, námestie Rozkvet, parkovisko pri železničnej stanici v Zlatovciach, ale aj cestnú svetelnú signalizáciu pri hoteli Elizabeth a železničnej stanici. Prijatie nového úveru by podľa Rybníčka nemalo výrazne ovplyvniť stav dlhovej služby mesta. „Pokračujeme v základnej filozofii znižovania dlhu mesta, ktorý v rokoch 2011 – 2019 poklesol o takmer 46 percent. Celkový predpokladaný dlh na konci roku 2020 bude nižší ako na konci roka 2019,“ dodal k rozpočtovej téme Rybníček.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj