Naí Dillí 15. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexei Danichev)
 
Indickú vládu zavalili ponuky na kúpu univerzálnej nadzvukové strely BrahMos, ktorá je produktom indickoruskej obrannej spolupráce. O strelu majú záujem ako štáty skupiny ASEAN, tak aj krajiny Latinskej Ameriky a Blízkeho východu. Informoval o tom indický portál Financial Express

Na snímke hypersonická strela BrahMos

Nadzvuková križujúca strela bola vyvinutá spoločnosťou BrahMos Aerospace, ktorá je spoločným podnikom indickej Výskumnej a vývojovej organizácie obranných systémov (DRDO Defence Research and Development Organisation) a ruskej NPO Mašinostrojenija. Možno ju používať ako proti lodiam, tak aj proti pozemným cieľom.
Strela môže byť vypúšťaná z lodí, ponoriek a z pozemných vypúšťacích zariadení. Jej výhodou nie je len vysoká efektivita, ale aj nízke výrobné náklady v hodnote 300 miliónov dolárov.
O nákupe striel BrahMos sa jednalo na samite ASEANIndia na konci januára 2018. Zúčastnené krajiny vyjadrili takisto záujem o nákup indických striel protivzdušnej obrany Akash.
Vysoko postavený zdroj potvrdil portálu Financial Express, že sa o dodávkach ruskoindických rakiet BrahMos vedú rokovania aj s Filipínami, Južnou Kóreou, Alžírskom, Gréckom, Malajziou, Thajskom, Egyptom, Singapurom a Bulharskom.
Ďalšie zdroje však uviedli, že zatiaľ nebola uzavretá žiadna dohoda z obáv, že by si India mohla znepriateliť Peking.
“Dohody nemohli byť finalizované so žiadnou krajinou ASEAN, lebo Dillí nechcelo antagonizovať Čínu, ktorá do krajín regiónu vrátane Pakistanu zbrane exportuje, uviedol zdroj.
Počas leteckého veľtrhu Aero India 2019 ruskí funkcionári uviedli, že nie sú proti expertu striel BrahMos spriateleným krajinám. Pritom India doteraz žiadne zbrane nevyvážala, dodal zdroj.
O strelu Akash s dostrelom 25 km, ktorá má brániť kritické objekty pred nepriateľskými náletmi, záujem prejavili aj štáty v Perzskom zálive, napr. Spojené arabské emiráty. Avšak žiadna dohoda zatiaľ nebola uzavretá.
 
Príspevok Trefa do čierneho! O indicko-ruskú raketu majú záujem po celom svete zobrazený najskôr Hlavné správy.