Bratislava 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Kandidatúru oznámili verejne aj ďalší kandidáti, ale tí ešte ministerstvu adresu svojho transparentného účtu neoznámili
Kandidáti na predsedov samosprávnych krajov, ktorí vedú kampaň pred novembrovými voľbami (4.11.), musia mať zriadený transparentný účet. Vďaka nemu môže verejnosť sledovať ich výdavky. Webovú adresu transparentného účtu majú kandidáti oznámiť ministerstvu vnútra, ktoré ju zverejní na svojej webstránke.
Ilustračné foto

Zatiaľ tak urobilo deväť záujemcov o post predsedov krajov – Jaroslav Baška, Milan Belica, Jaroslav Džunko, Milan Ftáčnik, Martin Juhaniak, Igor Kašper, Rudolf Kusý, Peter Oremus a Jozef Uhler.
Kandidatúru oznámili verejne aj ďalší kandidáti, ale tí ešte ministerstvu adresu svojho transparentného účtu neoznámili, potvrdila to TASR zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová. Pripomenula, že oficiálnymi kandidátmi sa uchádzači stanú až po zaregistrovaní ich kandidačných listín, čo bude až v septembri.
Z tých, ktorí majú už adresu transparentného účtu zverejnenú na webe ministerstva, má na účte nateraz najviac peňazí Kusý, necelých 32.785 eur. Takmer rovných 13.807 eur má Milan Ftáčnik, 6723 eurami disponuje Uhler a 6008 eur je na Baškovom účte. Necelých 3000 eur eviduje Belica, 1095 eur Oremus. Kašper má na účte takmer 773 eur, Džunko skoro 498 eur a Juhaniak približne 62 eur.
Oficiálna kampaň sa začala 28. júna. Strany a hnutia môžu na ňu minúť najviac 500.000 eur, samotní kandidáti na predsedu kraja 250.000 eur. Do nákladov na kampaň sa započítavajú aj prostriedky vynaložené na propagáciu tri mesiace pred vyhlásením volieb. Zriadenie transparentného účtu prikazuje zákon. Údaje na účte musia byť prístupné tretím osobám.
Právna norma hovorí aj o ďalších podmienkach. Určuje podmienky pre kampaň vedenú tretími stranami. Treťou stranou môže byť fyzická osoba, podnikateľ alebo firma, ktorá je zaevidovaná Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tretia strana môže začať volebnú kampaň podľa zákona až po tom, čo je zverejnená v Zozname tretích strán.
Volebná kampaň je akákoľvek činnosť politickej strany, hnutia, koalície politických strán a hnutí, kandidátov a tretích strán, za ktorú sa obvykle platí úhrada, smerujúca k propagácii ich činnosti, cieľov a programu za účelom získania volenej funkcie. Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech uvedených subjektov.