Bratislava 15. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Po ukončení neúspešnej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu, a tým aj celej 40. schôdze Národnej rady, sa pred novinárov postavil poslanecký klub hnutia OĽaNO, aby vyjadril svoj názor, alebo skôr zúfalstvo z toho, čo sa v parlamente vo štvrtok udialo v súvislosti s voľbou ústavných sudcov

Na snímke zľava vpredu poslanec NR SR a predseda strany OĽaNO Igor Matovič, poslankyňa NR SR a podpredsedníčka strany OĽaNO Veronika Remišová a poslanec NR SR za stranu OĽANO Ján Budaj

Vystúpenie to bolo naozaj teatrálne, niečo medzi slávnostnou tragifraškou a pohrebnou bujabézou. S pátosom profesionálnej plačky na hrobe demokracie ako prvá vystúpila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Podľa nej vládna koalícia dostala Slovensko do chaosu. „Predseda Danko ešte pred týždňom prosil boha, nech sa podarí zvoliť 18 kandidátov. A potom raz hlasoval s prázdnym hlasovacím lístkom a druhýkrát namiesto osemnástich vybral osem. Je to veľmi pokrytecké nielen k občanom, ale aj k bohu,“ uviedla.
Remišová tvrdí, že poslanci koalície neváhali obetovať štát, záujmy občanov a Slovensko, ktoré „ťahajú úplne do zmätku a do chaosu“. Tvrdí tiež, že sa koalícia spolčila „s ľuďmi, ktorí hlásajú nebezpečné ideológie, ako aj s odídencami od Borisa Kollára“. Označila ich za nebezpečnú partiu ľudí a vidí v ich počínaní rozklad štátu.
Po Remišovej vystúpil poslanec Ján Budaj s vyjadrením o protiústavných obštrukciách a zrade Slovenskej republiky a potom nasledovalo vystúpenie šéfa OĽaNO Igora Matoviča. Ten vyjadril pohoršenie nad tým, že poslanci koalície údajne najprv našli zhodu na šiestich menách kandidátov, ktorí by boli pre všetky tri koaličné strany prijateľní, ale predseda Smeru-SD Robert Fico dohodu zrušil. Matovič zopakoval prirovnanie, ktoré použil pred dvoma dňami: „Správa sa ako malý chlapec, ktorému zoberiete autíčko a potom príde na ihrisko a radšej rozbije celé ihrisko, lebo jemu nedovolili sa na tom ihrisku hrať.“ Toto prirovnanie je Matovičovi zrejme obzvlášť blízke.
Matovič ďalej prirovnal Fica k rušňovodičovi, ktorý z trucu odmontoval na vlaku záchrannú brzdu. Keby sme mali v tomto prirovnaní pokračovať, potom by sme mohli OĽaNO prirovnať k sprievodcovi, ktorý uteká za odídeným vlakom s tým najlepším úmyslom a so špagátikom od tej záchrannej brzdy v ruke.
A potom líder hnutia vyslovil hlavnú pointu a podstatu celého divadelného predstavenia OĽaNO: „Títo ľudia sú nehodní ďalej vládnuť.“ Na tomto mieste treba pre čitateľov doplniť dôležitú informáciu, ktorú Matovič zabudol povedať: v zákulisí sa povráva, že predstavitelia OĽaNO by údajne boli ochotní pri vládnutí dnešnú koalíciu vystriedať a tvrdia, že by to robili oveľa lepšie. A dokonca sa dá predpokladať, že by občanom sľúbili, že sa zlepší situácia s korupciou, začnú lepšie fungovať štátne orgány a služby, atď.
„Toto je zlepenec len záujmov, nie morálky a odbornosti,“ hovorí Matovič o súčasnej koalícii a možno konštatovať, že o zlepenci záujmov bez morálky a odbornosti by len ťažko mohol niekto hovoriť zasvätenejšie.
„Pán Pellegrini, urobte si poriadok s tým malým spratkom Robertom Ficom, ktorý ľudí ženie do záhuby,“ vyhlásil na záver svojho strhujúceho prejavu Matovič a potom už bol priestor pre otázky novinárov.
Na otázku, či by nebolo riešením predĺžiť sudcom Ústavného súdu mandát, Matovič odpovedal, že nevidí dôvod prečo by mal pomáhať koalícii opravovať, čo pokazila svojou neschopnosťou: „Prečo my by sme mali akýmkoľvek spôsobom robiť alibi Ficovi a predlžovať funkčnosť Ústavného súdu?“ Matovič tak v priamom prenose ukázal, že mu nejde o nejaké politikárčenie, ale o to, aby na Slovensku veci fungovali ako majú. Neskôr v súvislosti s touto otázkou ešte viacmenej priznal, že možnosť, aby si predsedu Ústavného súdu volili sami sudcovia, odmietli preto, aby sa ním náhodou nestal Fico.
Možnosť predĺženia mandátu sudcov Matovič vylúčil, prirovnal ho k možnosti pokračovania tehotenstva po jeho prerušení, neuviedol však dôvod práve takéhoto prirovnania. Remišová následne vyslovila myšlienku: „To, čo dnes spravila vládna koalícia, je hazard s občanmi, hazard s charakterom štátu a so štátnosťou samotnou.“
„Buďte si istí, že Fico svoj plán má,“ uviedol Budaj, ale hneď vzápätí tvrdil, že čo sa stalo, je debaklom politiky vládnej koalície, čo by naznačovalo možnosť naozaj diabolskej konšpirácie. Budaj sa ďalej veľmi čudoval tomu, prečo Smer hádzal do urny prázdne lístky a v tomto mu môžeme pomôcť, a aj tu na tomto mieste mu to tajomstvo prezradiť: Smeráci celý čas, kade chodili, všade opakovali, že majú problém s verejnou voľbou, proti ktorej týmto spôsobom protestovali a aj v budúcnosti mienia protestovať.
Matovič ďalej tvrdil, že predsedovia strán Smer-SD a SNS Robert Fico a Andrej Danko dnes pravdepodobne boli pod vplyvom alkoholu, a že je obludné, že takíto ľudia riadia štát. Podľa neho „Ficovi ide iba o to, aby sa na dvanásť rokov zašil na Ústavný súd, aby nebol stíhaný za všetky zločiny, ktoré spáchal“. A aby to dosiahol, neváha dokonca ani tajne rokovať s „fašistami“, uviedol na záver.
Cez vestibul parlamentu medzitým prechádzali aj vysmiati poslanci Smeru. Na otázky ako hodnotia to, čo sa vo štvrtok dialo v parlamente, odpovedali, že podľa nich sa nič mimoriadne nestalo: Ústavný súd bol aj doteraz niekoľko rokov oklieštený a viacmenej nefunkčný, na čom má vinu aj prezident Kiska, takže pár mesiacov ešte provizórnejšieho režimu spôsobí iba trochu väčší odklad prípadov čakajúcich na rozhodovanie. Smeráci pripomenuli tiež to, že Ústavný súd nemá pevné lehoty na rozhodovanie. Podľa nich je koalícia ďalej funkčná a ich názor na verejnú voľbu ústavných sudcov zostáva rovnaký.
Nad námietkami opozície, že si poslanci nesplnili svoju povinnosť zvoliť ústavných sudcov, sa iba usmievali a poukázali na to, že sú neadekvátne: poslanca predsa nikto nemôže nútiť hlasovať za niečo, za čo hlasovať nechce. A ak by opozičníci chceli tvrdiť, že práve to sa tu pri jednotnom postoji celých klubov Smeru a SNS malo stať, potom by práve oni mali najlepšie chápať opodstatnenosť tajnej voľby, ktorá je práve spôsobom, ako zabrániť pokusom poslancov nejako vydierať a nútiť voliť proti ich vôli…
Ivan Lehotský
 
Príspevok Tragédia v slovenskom parlamente. Umrela demokracia, Smer ju pochoval – plače OĽaNO na jej hrobe zobrazený najskôr Hlavné správy.