Londýn 16. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Japonská automobilka Toyota plánuje investovať do svojho britského závodu okolo 240 miliónov libier (276,47 milióna eur), zároveň však naznačila, že budúci vývoj bude do veľkej miery závisieť od toho, ako sa vyvinú rokovania Londýna s Bruselom v súvislosti s odchodom Británie z Európskej únie.

Ilustračné foto

Automobilka oznámila, že plánuje zmodernizovať svoj závod v meste Burnaston v strednom Anglicku. Ako uviedol výkonný riaditeľ európskej divízie japonskej automobilky Toyota Motor Europe Johan van Zyl, cieľom spoločnosti je udržať konkurencieschopnosť jej európskych prevádzok v globálnom meradle. Zároveň však zdôraznil, že pre Toyotu je dôležité, aby si Británia udržala prístup na trh Európskej únie, čo je momentálne neisté po tom, ako britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že s odchodom opustí Británia aj jednotný trh EÚ.

Najväčšia britská odborová organizácia Unite preto vládu vyzvala, aby “urobila všetko potrebné na udržanie prístupu krajiny k trhom v kontinentálnej Európe”. Mayová plánuje oficiálne spustiť proces odchodu Británie z EÚ koncom marca, čo znamená, že dvojročné rokovania medzi Londýnom a Bruselom ohľadne budúcich vzťahov po odchode Británie z EÚ by sa mali začať na budúci mesiac.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.