Adelaide 15. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Dario Belingheri/ANSA via AP)
 
Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil na ôsmom mieste v úvodnej etape 21. ročníka pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, ktoré sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan

V hromadnom a značne chaotickom šprinte úvodnej etapy so štartom v North Adelaide a cieľom v Port Adelaide (129 km) mal v závere najviac síl Talian Elia Viviani z tímu Deceuninck – Quickstep. Skvelým zrýchlením v záverečných 50 m zdolal Nemca Maxa Walscheida (Team Sunweb) aj krajana Jakuba Mareczka (CCC Team). Víťaz dosiahol čas 3:19:47 h.
Peter Sagan sa v samom závere ocitol v nevýhodnej pozícii uprostred prednej skupiny “balíka” cyklistov a prakticky sa nedostal k záverečnému špurtu. Víťaz nedeľňajšieho kritéria Down Under Classic v uliciach Adelaide Austrálčan Caleb Ewan nefiguruje ani v najlepšej desiatke výsledkov 1. etapy. Napokon skončil dvadsiaty tretí.
Organizátori skrátili 1. etapu z pôvodných 132,4 km na 129 km z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia. Meteorológovia avizovali na tieto dni v južnej časti krajiny extrémne teplo a prudký vietor. Riaditeľ podujatia Mike Turtur označil utorňajšiu úvodnú etapu za brutálnu a zároveň dodal, že úprava pôvodného itinerára má poslúžiť na ochranu jazdcov. Vysoké teploty trápili cyklistov už v predchádzajúcom ročníku, ktorý bol druhým najteplejším v histórii Tour Down Under.
 
Príspevok Tour Down Under: Elia Viviani víťazom 1. etapy, Peter Sagan na 8. mieste zobrazený najskôr Hlavné správy.