K incidente došlo počas turnaja v buzkaši, ktorý sa konal v Dóstumovej domovskej provincii Džúzdžán, a uneseným mužom bol Ahmad Išči, člen Dóstumovej strany Národné islamské hnutie Afganistanu, ktorý údajne Dóstuma kritizoval. Ten ho najprv zbil a následne uniesol do svojho domu. Pred Dóstumovým domom v severoaganskom meste Šeberghán sa v nedeľu zhromaždili stovky ľudí, ktorí požadovali prepustenie uneseného politika.

„Je to záležitosť mimo našich právomocí – toto môže vyriešiť len prezidentský palác,“ uviedol pre DPA Rahmatulláh Turkistání, policajný prezident provincie Džúzdžán. Dóstum, bývalý komunistický generál a bojovník proti Talibanu, ktorý je obviňovaný z hrubého porušovania ľudských práv, čoraz ostrejšie vystupuje proti afganskej vláde národnej jednoty prezidenta Ašrafa Ghaního a premiéra Abdulláha Abdulláha. 

Ghaního Dóstum obvinil, že mu obmedzil právomoci a neberie ho dostatočne vážne. Aj k roztržke medzi Dóstumom a Ahmadom Iščim došlo po jednom z viceprezidentových slovných výpadov proti Ghanímu.