Londýn 11. októbra 2018 (HSP/Foto: Screenshot Citizengo)
 
Najvyšší súd v Spojenom kráľovstve rozhodol, že odmietnutie pekárne Ashers vyrobiť tortu so symbolmi manželstva rovnakého pohlavia nebolo diskriminačné, informoval portál BBC

Predajňa Ashers Baking Company

Kresťanskí majitelia pekárne v Severnom Írsku uspeli so svojim odvolaním v prípade diskriminácie tzv. “Gay cake” (homosexuálnej torty). O odvolaní rozhodol Najvyššieho súd jednomyseľne.
Značne sledovaný spor začal v roku 2014, keď pekáreň odmietla vytvoriť tortu s názvom “Podpor gay manželstvo”. Zákazník, aktivista za práva homosexuálov Gareth Lee žaloval spoločnosť za diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie.
Rodina Asherových prehrala súdny spor a následne sa odvolala. V stredu firma uspela so svojím odvolaním na Najvyššom súde. Právna bitka, ktorá trvala štyri a pol roka, vyvolala otázky týkajúce sa rovnosti a slobody svedomia.
Teraz bude mnohých zaujímať to, prečo Komisia pre rovnosť spravodlivo vynaložila na tento prípad viac ako 250 000 libier z verejných zdrojov. Komisia podporila kampaň Leeho, ktorý si dal vyrobiť “gay tortu”, ale bol pekárňou odmietnutý.
Štyri roky na to Najvyšší súd rozhodol, že nejde o prípad diskriminácie.
Pekáreň Ashers v spore minula viac ako 200 000 libier. Väčšinu poplatkov zaplatil Kresťanský inštitút, charitatívna a lobistická skupina.
Cena pôvodnej torty by pri tom bola približne 36,50 libier.
Gareth Lee, aktivista za práva homosexuálov, ktorý vyvolal prípad Ashers, uviedol, že tento prípad spôsobil, že sa teraz cítil ako občan druhej triedy. “Pre mňa to nikdy nebolo o svedomí. Všetko, čo som chcel, bolo objednať si tortu v obchode,” povedal s tým, že sa teraz obáva “dôsledkov pre všetky homosexuálne komunity”.
Manažér pekárne Daniel McArthur uviedol, že bol nadšený rozhodnutím. Veľmi sa mu vraj uľavilo. “Viem, že veľa ľudí si rado vypočuje túto správu, pretože toto rozhodnutie chráni slobodu prejavu a slobodu svedomia pre všetkých,” povedal McArthur pred súdom.
 
 
 
Príspevok Torta pre gay aktivistu: Najvyšší súd v Severnom Írsku zbavil obvinenia rodinu, ktorá odmietla podporiť homosexuálov zobrazený najskôr Hlavné správy.