Praha 12. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Traja českí vojaci zahynuli v Afganistane. Niektorí českí politici takúto obeť považujú za zbytočnú, pretože sa domnievajú, že českí vojaci nemajú čo robiť v cudzej krajine, obhajovať cudzie záujmy a navyše zomierať preto, aby realizovali tie cudzie záujmy, ktoré vôbec nepotrebuje ani Česko ako štát, ani české obyvateľstvo. 

Na snímke predseda hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura

Jedným z takýchto politikov je poslanec Tomio Okamura, ktorý na svojej facebookovej strane uviedol, že českí vojaci nemajú čo robiť v Afganistane, nemali by tam pomáhať budovať americký protektorát. Prízvukoval, že Európania majú úplne iné ciele a úlohy. „Chcem vyjadriť  úprimnú sústrasť rodinám troch vojakov, ktorí padli v Afganistane. Padli pri zodpovednom plnení rozkazov a patrí im naša úcta,“ konštatoval v úvode Okamura.
„Naše hnutie SPD – na rozdiel od ostatných strán – nepodporilo v Snemovni zámer zahraničných misií. Nesúhlasíme so spôsobom, ako bola a je vedená kampaň v Afganistane. Má úplne zlý strategický cieľ. Chce z Afganistanu vytvoriť protektorát NATO a predovšetkým USA. Tento zámer odmieta veľká časť Afgancov, ktorí sú tradične odmietaví k cudziemu miešaniu sa,“ podčiarkol.
„Vojna trvá už sedemnásť rokov a nie je vidieť koniec vojny. Sme presvedčení, že Afganistan  treba nechať Afgancom a nenanucovať im politické, ani iné pre nich cudzie modely života. Nech si vo svojej krajine žijú, ako chcú, a za svoje peniaze. Terorizmus nám dnes hrozí predovšetkým vďaka imigračnej a multikultúrnej politike EÚ. Našich vojakov budeme potrebovať doma,“ zdôraznil v závere svojho komentára český poslanec Tomio Okamura.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Tomio Okamura: „Vojenská kampaň v Afganistane má úplne zlý strategický cieľ – chce z Afganistanu vytvoriť protektorát NATO a predovšetkým USA“ zobrazený najskôr Hlavné správy.