Praha 15. augusta 2018 (HSP/Foto: Facebook T. Okamuru)
 
U našich západných susedov, zdá sa, ľady sa pohli a začína sa diskusia na vládnej úrovni o zastavení financovania mimovládok. Ako v Česku, tak aj na Slovensku je verejnosť nespokojná s financovaním „cudzích agentov“, ktorí za cudzie peniaze pracujú v cudzí prospech a nie v prospech svojich štátov a občanov. Prečo by potom ich činnosť mali zo svojho vrecka platiť slovenskí a českí daňoví poplatníci? 

Na snímke Tomio Okamura

Tejto téme sa vo svojom príspevku na facebooku venuje aj český poslanec Tomio Okamura: „Som rád, že sa SPD po niekoľkoročnom tlaku konečne podarilo presadiť na vládnej úrovni diskusiu o ukončení verejného financovania tzv. neziskovým organizáciám s politickým a ideologickým programom, teda tým, čo podporujú migráciu, pozitívnu diskrimináciu, multikulturalizmus, propagujú na školách islam, platia novinárov a ich štvavé články apod. O peniaze, samozrejme, nechceme pripraviť tie organizácie, ktoré pomáhajú  handicapovaným, starším či sociálne slabým ľuďom alebo podporujú šport,“ vysvetlil.
„V minulom volebnom období o týchto našich návrhoch vtedajšia vláda hnutia ANO, ČSSD a KDU-ČSL nechcela ani počuť. Minulý týždeň, ale konečne ministerka financií Alena Schillerová povedala, že by chcela znížiť štátne dotácie neziskovým organizáciám o 3 mld. Kč oproti 13,6 mld. Kč, ktoré dostali nezískovky vlani. Problém je však v tom, že sa do toho reálne žiadnemu z ministrov vlády Andreja Babiša nechce a všetci hovoria, že týmto nezískovkám ubrať nechcú. Takže uvidíme, aký bude skutočný výsledok, či to nebude ako obvykle od Andreja Babiša iba prázdne rétorické cvičenie, aby si udržal novými sľubmi  voličov,“ zdôraznil Tomio Okamura.
„Navyše, na túto zatiaľ ústnu proklamáciu by mal nadviazať ďalší krok – v prvom rade treba urobiť audit a analýzu, ktorá zistí, kde všade a z akých kapitol dostávajú politické propagandistické organizácie peniaze. Dokážu totiž vysávať všetky ministerstva, vrátane  štátnych firiem – napríklad, organizácia Transparency International ťahala peniaze i zo  štátneho podniku Lesy ČR,“ podčiarkol v závere svojho komentáru český poslanec Tomio Okamura.
Eugen Rusnák
Príspevok Tomio Okamura požiadal o ukončenie verejného financovania takzvaných neziskových organizácií s politickým a ideologickým programom zobrazený najskôr Hlavné správy.