Praha 3. novembra 2018 (HSP/Foto: Facebook T. Okamuru)
 
Zdá sa, že Rusko a Čína spustili reťazovú reakciu, keď sa krajina zbavuje „prázdnych  zelených papierikov“ – dolárov a zvyšuje svoje zlaté rezervy. Moskva a Peking majú už viacerých nasledovateľov. Podobné hlasy sa ozývajú aj u našich západných susedov, s ktorými sme si pred pár dňami pripomenuli storočnicu spoločného štátu

Na snímke Tomio Okamura

Napríklad, český poslanec Tomio Okamura tiež vyzýva, aby Česká národná banka začala zvyšovať zásoby zlata. Navyše varuje, že Česko by nemalo vstupovať do eurozóny. Podľa neho, je domáca mena výhodnejšia a užitočnejšia pre obyvateľstvo.
„SPD považuje za rozumné kroky Maďarskej národnej banky, ktorá desaťnásobne zvýšila svoje zlaté rezervy na 31,5 tony. Ide o prvý väčší nákup zlata od roku 1986. Je to strategické rozhodnutie ekonomického a národného významu, ktoré podporuje snahu Maďarska o nezávislosť na eure a Bruselu,“ domnieva sa Okamura.
„Zlato je medzi centrálnymi bankami v poslednej dobe populárne. Zlaté rezervy rýchlo  zvyšuje tiež Poľsko, Rusko, Turecko, Čína alebo Kazachstan. Česká národná banka naopak zlato postupne vypredáva. Ešte v druhej polovice deväťdesiatych rokov ČNB vlastnila 70 ton kovu, v roku 2005 už to bolo len 14 ton a od tej doby miznú z trezoru každý rok stovky kilogramov. V súčasnosti vlastní ČNB menej než 10 ton zlata. Patríme tak ku krajinám s najmenšími zlatými rezervami na svete,“ konštatuje český politik.
„Podiel zlata na devízových rezervách ČNB je menší než jedno percento, v prípade Maďarska to sú dnes 4,4 percenta. Hnutie SPD odmieta prijatie eura a naopak bude podporovať všetky  kroky spevňujúce stabilitu českej meny. Zvýšenie zlatých rezerv môže byť jedným z týchto opatrení,“ uvádza v závere svojho komentára Tomio Okamura.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Tomio Okamura odmieta, aby Česko prijalo euro. Žiada, aby podľa príkladu Ruska a Číny zvyšovalo svoje zlaté rezervy zobrazený najskôr Hlavné správy.